Chicago, USA. Foto: TASR/AP

V noci bol pozorovateľný vzácny astronomický úkaz.

V noci zo stredy na štvrtok bol po celom svete pozorovateľný jedinečný astronomický úkaz, takzvaný Modrý Mesiac v kombinácii so super-Mesiacom, keďže prirodzená družica Zeme bola k našej planéte oveľa bližšie, ako zvyčajne.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najbližšie až v roku 2037

Mesiac obieha okolo Zeme po eliptickej dráhe, a keď sa nachádza na jej najbližšom bode k Zemi, dosiahne tzv. perigeum (približne 357 000 km). Vďaka tomu sa zdá byť väčší a žiarivejší.. Priemerná vzdialenosť Mesiaca od Zeme je 380 000 kilometrov.

Spln Mesiaca býva raz za 29,5 dňa, čo vychádza na 354 dní pre 12 cyklov. Približne každých dva a pol roka sa vyskytne trinásty spln – Modrý Mesiac (Blue Moon). Je to len pomenovanie 13. splnu v rámci jedného roka, mesiac v skutočnosti nemal modrú farbu. Kombinácia týchto dvoch úkazov najbližšie nastane až v roku 2037.

Podmienky na Slovensku neboli ideálne

Hoci to s podmienkami pozorovania spočiatku nevyzeralo na Slovensku ideálne, obloha sa neskôr v noci na väčšine územia vyjasnila a Slováci si tak mohli taktiež vychutnať toto astronomické divadlo. V našej galérii si môžete pozrieť fotografie Modrého Mesiaca z celého sveta.

 

Uložiť článok

Najnovšie články