Náš Mesiac sa nám v pravidelných intervaloch pripomína, aby sme naň náhodou nezabudli. Už koncom januára v prípade čistej oblohy si milovníci astronómie, ale aj amatérski pozorovatelia prídu na svoje. Mali by sme vidieť niečo, čo tu ešte naozaj nebolo a takmer isto ani nebude.
O čo sa jedná? Tentoraz to budú tri prekvapenia v jednom. Supermesiac pravdepodobne poznáš. Tento úkaz sme „mohli pozorovať“ pred pár dňami – na Nový rok, ale kvôli oblakom a všadeprítomnej hmle nám nebolo dopriate. Na internete je však množstvo fotografií. NASA vydala stanovisko, že novoročný Supermesiac bol vôbec najväčší a najjasnejší doteraz. Konkrétne o 13% percent väčší a 30% jasnejší v porovnaní s tým v júli minulého roka. NASA odporúča využívať tieto vzácne úkazy na pozorovanie Mesiaca, keďže je obrovský a prekypuje detailami.
Ak má byť Mesiac „super“, tak musí byť veľmi blízko k Zemi. To sa deje v pravidelných intervaloch v priemere každý rok až dva. Prečo tomu tak je? Mesiac má eliptickú obežnú dráhu a v určitom období sa nachádza až o 48 280 kilometrov bližšie k našej modrej planéte. Koncom januára nastane netypická kombinácia troch javov. Nielenže sa na oblohe objaví Supermesiac ako ho poznáme, no zároveň by mal byť dokonca s červeným nádychom, pretože v tento deň nastane aj jeho zatmenie.
Preto prívlastok krvavý. No a ako bonus by mal okrem červenej farby obsahovať aj nádych modrej. Táto kombinácia sa opakuje vôbec prvýkrát od druhej polovice 19. storočia. Ak však prvý termín nestihneš, tak bude ešte repríza presne na konci marca. Tretíkrát sa už nedočkáš, tak buď pripravený!
Ako tento úkaz zachytiť čo najdokonalejšie? Nájdi si čo najtmavšie miesto, kde nepreniká svetlo miest. Ak si však v meste, presuň sa tam, kde je svetlo najmenej rušivé. V prípade nejakej budovy v okolí zachyť do záberu aj ju, aby sa veľkosť Mesiaca pekne zvýraznila. Ak máš možnosť, môžeš použiť aj statív a čo najdlhšiu uzávierku fotoaparátu, aby bol výsledný snímok pekne ostrý.
inhabitat.com, mirror.co.uk
Nahlásiť chybu v článku