V prírode je modrá veľkou raritou. Pokiaľ zbadáte modrého motýľa, máte šťastie. Výnimku tvoria tiež niektoré druhy vtákov či isté tropické rastliny. U tých môžete zbadať modrú farbu, no v takomto prípade absolútne nedáva zmysel, prečo má toľko ľudí modré oči. Odpoveď je však jednoduchá. Ľudia modré oči nemajú. Je však jasné, že to tak môže pôsobiť. A my poznáme odpoveď prečo.
Dúhovky sú tvorené z dvoch vrstiev. Modré oči však neobsahujú žiaden pigment a ich farba je len vizuálny klam. Vrchná vrstva dúhovky je priesvitná a tak sa na svetle javia ako modré. Je to preto, že modrá farba sa pri lámaní svetla zjaví najľahšie. Pri odrazoch sa teda priesvitná dúhovka ukáže ako modrá. Pokiaľ sa vám zdá, že niekto s modrými očami má ráno farbu dúhovky výraznejšiu ako večer, tiež sa to dá veľmi ľahko vysvetliť. V skutočnosti je to všetko o kvalite svetla. Pokiaľ sú dobré svetelné odmienky, farba dúhovky sa javí krajšia.
Vrchná vrstva dúhovky u hnedých očí obsahuje veľké množstvo melanínu. Preto sa jej sfarbenie prirodzene v akomkoľvek svetle odrazí. Keďže sa u modrých očí, ktoré vznikli genetickou mutáciou, sa nemajú farby ako odraziť, fyzika si vyberie ten najjednoduchší spôsob a nám sa javí farba očí ako modrá. V prípade zelených očí sa dá povedať, že sa oba prípady miešajú. Tieto oči obsahujú menej melanínu, a tak sa časť ich farby odráža, no zároveň dochádza k Tyndallovmu efektu a vzniká zelený odraz.
Zaujímavé na to celom je, že modré oči sú zafarbené aj napriek tomu. Pýtate sa ako? Ide o takzvané štruktúrované sfarbenie, nie pigmentované. Z logického hľadiska však vychádza najrozumnejšia možnosť, že modré oči farbu nemajú. Toto tvrdenie tak je aj nie je pravdivé. V skutočnosti však vždy, keď sa stretnete v prírode s modrou farbou, ide o štrukturalizované sfarbenie. To platí aj pri pierkach vtákov či kvetov rastlín.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku