Zabudnite na tradičné bývanie v podobe tehlových domov alebo panelových bytov. V dnešnej dobe sa v zahraničí, ale aj na Slovensku čoraz častejšie hovorí o alternatívnych domoch, ktoré spájajú ekológiu so šetrnosťou. V mnohých prípadoch na ich kúpu nepotrebujete hypotéku, alebo sa nemusíte zbytočne priveľmi zadlžovať a môžete bývať vo svojom, či získať miesto na oddych. To znamená, že prinášajú dostupné bývanie, ktoré môže byť moderné aj štýlové, navyše v duchu minimalizmu.
Určite ste počuli pojmy ako mobilný, kontajnerový či modulárny dom, alebo tiny house. Viete však, ako presne tieto jednotlivé typy bývania vyzerajú a v čom spočívajú ich najväčšie výhody? Jedno je isté, koluje okolo nich množstvo mýtov, ktoré dokazujú, že máme o nich mylné predstavy. Niektoré z nich tí zručnejší dokážu postaviť svojpomocne, avšak nie je problém ich zohnať ani na našom trhu. Poďme si o nich preto v krátkosti povedať viac.
Kontajnerový dom
Tento typ bývania už na prvý pohľad upúta svojím moderným vzhľadom. Prináša však ďaleko väčšie spektrum výhod. Ako píše portál Marine Insight, jednou z najväčších z nich je praktickosť. Samozrejme, potrebujete vlastný pozemok, nemusíte však čakať dlhé mesiace, kým na ňom vaše vysnívané bývanie vyrastie. Kontajnerový dom môže po privezení ožiť na vašom pozemku v priebehu niekoľkých hodín. Celkovo je aj jeho stavba v porovnaní so stavbou tehlového domu rýchlejšia.
Čo sa týka samotnej ceny za takéto bývanie, v porovnaní s domom alebo bytom sa dá považovať za prijateľnejšiu. Podľa magazínu DoDomácnosti.sk začína už na sume 30-tisíc eur. Na slovenskom trhu sme našli rôzne ponuky za takýto typ bývania v rozmedzí od 39-tisíc až po 120-tisíc eur.
Modulárny dom
Tento typ bývania má toho veľa spoločného s kontajnerovým – je vyrobený vopred a mimo miesta, kam si ho chcete umiestniť. Celý proces je navyše rýchlejší ako pri stavbe klasických domov a rovnako patrí aj medzi ekologickejšiu alternatívu. Tu sa dá rovnako odčítať so samotného názvu jeho základný princíp. Modulárny dom sa skladá z viacerých modulov, ktoré môžete ku sebe pripájať aj po čase. Ak si kúpite takýto dom vhodný napríklad pre dvojicu, keď sa vaša rodina rozrastie, nie je problém pripojiť ku nemu ďalší modul a jednoducho ho zväčšiť. Doslova dokáže rásť podľa vašich predstáv a potrieb.
Urobili sme pre vás malý prieskum v cenách na našom trhu. Modulárny holodom je možné kúpiť už od 30-tisíc eur. Aj v tomto prípade platí, že sľubujú dlhú životnosť a celková cena závisí od konkrétnych požiadaviek nového majiteľa, podľa ktorých sa bude navyšovať.
Mobilný dom
Mobilný dom s predošlou dvojicou spája spôsob jeho výroby a inštalácia. Výroba prebieha v továrni a inštalácia vo finálnej fáze na mieste, kde má byť umiestnený. Inak však disponuje oceľovým podvozkom a preto je ho možné premiestniť z jedného miesta na druhé, čo je aj jednou z jeho najväčších výhod. Mobilný dom si mnohí mýlia s prívesom alebo maringotkou. Ide však o lacnejšiu a menšiu alternatívu k domu. Dnes sa môžu mobilné domy pochváliť moderným vzhľadom a sú využívané okrem bývania napríklad aj na rekreáciu.
Celoročné mobilné domy sa na Slovensku pohybujú v cenových reláciách od 8-tisíc eur v podstate za jednu miestnosť a aj tu platí, že cena je závislá na veľkosti a samotnom priestore, ktoré ponúkajú. Cenové ponuky väčších mobilných domov u nás začínajú sa sume približne 26-tisíc eur alebo 39-tisíc eur.
Tiny house
Tento typ bývania sa mnohokrát dostáva do porovnania s mobilným domom. Platí, už ako hovorí samotný názov, že ide o dom menších rozmerov na kolesách, ktorý je úplne samostatný. Jeho výhodou je, že si ho tí zručnejší v manuálnych prácach dokážu postaviť úplne sami. Portál Tiny House Expedition porovnal tieto dva typy bývania. Líšia sa v cene, konkrétne tiny house je spravidla o niečo drahší ako mobilný dom. Ďalej spomínajú štúdiu, podľa ktorej dokáže znížiť spotrebu energie v priemere až o 45 %, čo je v dnešnej dobe zdražovania dobrou správou. Uzatvárajú svoj článok tým, že ak hľadáte ekologickú voľbu, v tomto prípade vyhráva tiny house.
Na internete nájdete množstvo článkov o tom, ako si tiny house postaviť svojpomocne. Navyše ku nemu nepotrebujete ani stavebné povolenie, píše Finančný kompas. Čo sa týka cenovej relácie za takýto domček, našli sme ponuky slovenských výrobcov od necelých 20-tisíc eur, ale aj vyššie, začínajúce na sume 38-tisíc či 45-tisíc eur.
Pasívny dom
Ak vám záleží na životnom prostredí a zároveň na šetrení energií, pasívny dom je v tomto jednotkou. To znamená, že táto stavba je navrhnutá tak, aby ste na jej vykurovanie či chladenie nespotrebovali veľké množstvo energie, uvádza portál zameraný na nehnuteľnosti Curbed. Je postavená špecifickými postupmi, ktoré ju utesnia pred vonkajšími teplotami. To znamená, že pasívne domy sú vzduchotesné, majú kvalitnú izoláciu a systém kontroly kvality vzduchu.
V prípade pasívneho domu však počítajte s vyššou cenou, porovnateľnou s murovaným domom. Jeho výhodou však je, že sa vám postupne tieto peniaze vrátia v podobe ušetrených výdavkov za energie. Takže môže byť dobrou investíciou do budúcnosti.
Jurta
Na záver pridávame tip na (v našej oblasti) skutočne netradičné bývanie, ktoré si však predsa len nachádza svojich nadšencov. Jurta, alebo po mongolsky ger, je tradičné ubytovanie kočovných kmeňov z oblasti Strednej Ázie a Stredného východu. V jurte je možné bývať celoročne, je však nutné sa o ňu aj dôsledne starať v závislosti od jednotlivých ročných období. Ak chcete vedieť viac o živote v nej, prečítajte si nižšie náš rozhovor s manželmi, ktorí si ho vyskúšali.
Cena jurty závisí od materiálov, z ktorých je vyrobená, aj jej priemeru. Ponuky na internete sú dostupné zo Slovenska, ešte viac je ich však z Čiech. Novú zateplenú jurtu si môžete kúpiť už za 10-tisíc eur, píše český portál Nazeleno. Jej cena sa však dokáže aj poriadne vyšplhať. Rôzne ponuky nájdete napríklad aj na bazároch, kde môžete natrafiť na výhodnú ponuku.
Nahlásiť chybu v článku