Niektorí seniori poberajú dôchodok už roky a pritom ani nevedia o všetkých možnostiach, ktoré im Sociálna poisťovňa ponúka. Netušia napríklad, že môžu dôchodok poberať rôznymi spôsobmi, že môžu popri ňom pracovať na skrátený úväzok a potom si toto obdobie znova zarátať alebo, že existuje riešenie, ktoré im uľahčí život, ak ich premôže choroba.
Ako informuje Sociálna poisťovňa na svojom webe, v prípade, že si zo zdravotných dôvodov nemôžete dôchodok na pošte preberať sami, neznamená to hneď, že ho musíte poberať na účet. Namiesto toho, aby vám bol dôchodok vyplácaný na účet v banke, môžete sa zariadiť inak. Stačí vám na to potvrdenie od lekára a vypísanie žiadosti.
Ako to funguje?
V prípade, že nemôžete zo zdravotných dôvodov poberať dôchodok sami, môžete požiadať o ustanovenie osobitného príjemcu. Osobitným príjemcom môže byť fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá by mohla preberať váš dôchodok. Dôchodok vám tak bude môcť prevziať váš syn/dcéra alebo iná osoba.
Najprv si musíte vybaviť potvrdenie o vašom zdravotnom stave od vášho lekára. Potvrdenie by malo obsahovať vaše identifikačné údaje ako aj vyhlásenie o tom, že si vzhľadom na svoj nepriaznivý zdravotný stav nemôžete dôchodok preberať sami.
Potom, ako si vyberiete osobitného príjemcu, požiadate Sociálnu poisťovňu, aby za vás mohol preberať dôchodok. Urobiť tak môžete:
- ústne do zápisnice na pobočke Sociálnej poisťovne alebo
- písomne na adresu ústredia Sociálnej poisťovne (Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta č. 8, 813 63 Bratislava 1) alebo
- prostredníctvom eSchránky, ak ju máte aktivovanú a využívate elektronický občiansky preukaz – eID (viac informácií nájdete na Ústrednom portáli verejnej správy slovensko.sk).
Písomnú žiadosť za vás môže podať aj osobitný príjemca, ktorého chcete ustanoviť. Žiadosť musí obsahovať dátum, vaše identifikačné údaje, písomný súhlas a vlastnoručný podpis vás ako aj osoby, ktorú chcete ustanoviť za osobitného príjemcu a lekárske potvrdenie.
Osobitný príjemca nemôže byť ustanovený osobe, ktorá nie je spôsobilá na právne úkony, keďže takáto osoba nie je schopná vyjadriť súhlas s ustanovením osobitného príjemcu. Dôležité je tiež zdôrazniť, že osobitý príjemca môže preberať váš dôchodok aj na svoj účet a nielen „na ruku“.
„Žiadosť o poukazovanie dôchodku na účet osobitného príjemcu musí obsahovať aj hodnoverný doklad preukazujúci číslo účtu, na ktorý sa má dôchodok poukazovať a skutočnosť, že osobitný príjemca je majiteľom uvedeného účtu,“ upozorňuje Sociálna poisťovňa.
Nahlásiť chybu v článku