Foto: Profimedia

Žena sa rozhodla, že si obrovské dedičstvo nenechá len pre seba.

Nie každý, kto sa dostane k peniazom, s nimi dokáže aj rozumne narábať. 31-ročná dedička miliónového majetku Marlene Engelhorn ale do tejto skupiny ľudí rozhodne nepatrí. Peniaze sa rozhodla investovať do odstránenia nerovností medzi ľuďmi.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podniká kroky na odstránenie nerovnosti

Ako informuje Business Insider, Marlene Engelhorn je 31-ročná rakúska dedička farmaceutického koncernu a potomok zakladateľa spoločnosti BASF Friedricha Engelhorna. Vďaka majetku, ktorý zdedila, podniká kroky na odstránenie nerovnosti v bohatstve. Engelhorn založila občiansku skupinu na prerozdelenie dedičstva vo výške 27,4 milióna dolárov po svojej starej mame Traudl Engelhorn-Vechiatto, ktorá zomrela v septembri 2022.

10 000 náhodne vybraných rakúskych občanov starších ako 16 rokov dostalo pozvánky na účasť v tzv. Dobrej rade pre prerozdeľovanie. Rada pozostávajúca z 50 vybraných účastníkov a 15 náhradníkov bude od marca do júna zasadať v rakúskom Salzburgu a spolupracovať s akademickou obcou a rôznymi organizáciami. Účastníci dostanú približne 1 200 eur za každý absolvovaný víkend na starostlivosť o deti a cestovné náklady.

Bohatí by mali platiť vyššie dane

Engelhorn priznáva, že vyhrala „lotériu“ tým, že sa narodila do bohatej rodiny a zdedila bohatstvo bez osobného úsilia, a je zástankyňou vyšších daní pre bohatých. V auguste 2022 sa pripojila k podujatiu Milionári za ľudskosť v Amsterdame, kde viedla kampaň za zvýšenie daní pre bohatých. Zaviazala sa, že prerozdelí 90 % svojho dedičstva a posledné desaťročie strávila kampaňou za daňovú politiku, ktorá výrazne zdaňuje a prerozdeľuje bohatstvo.

Foto: Profimedia

V roku 2021 sa podľa The Washington Post dokonca stala spoluzakladateľkou organizácie Tax Me Now, ktorá združuje bohatých jednotlivcov v nemecky hovoriacich krajinách a zaoberá sa extrémnou nerovnosťou vyplývajúcou z daňovej politiky. Engelhorn pripomína, že len v Rakúsku vlastní až 50 % bohatstva 1 % najbohatších ľudí.

Denník Washington Post uviedol, že Rakúsko zrušilo daň z dedičstva a darovania v roku 2008. Vo videu na facebooku z roku 2021 Engelhorn povedala: „Milionári by nemali rozhodovať o tom, či spravodlivým spôsobom prispievajú alebo neprispievajú k spoločnosti, v ktorej žijú. Sociálna spravodlivosť je v najlepšom záujme všetkých. Dane z bohatstva sú to najmenej, čo môžeme urobiť, aby sme prevzali zodpovednosť. Zdaňte nás.“

Uložiť článok

Najnovšie články