foto: Kelly Odell

Všetci máme tváre, ktoré ukazujeme verejnosti, no sú aj tváre ktoré sú ukryté v nás a pomaly nás z vnútra zožierajú.

Inšpiráciou pre koncept sa stali vnútorní démoni a psychické poruchy, predovšetkým bipolárna porucha. Veci, s ktorými ľudia bojujú vo svojom vnútri a väčšinou v tichosti. Hmlisté, ťaživé pocity, ktoré sú nám večne v pätách a ťažko sa komunikujú. Vytvárajú v nás ako keby nové tváre či bytosti, ktoré neprídu cudzie len nám samým, ale ktoré často nikto z okolia nevidí, alebo nedostane šancu uvidieť. K tomuto kusu umenia má blízky vzťah snáď každý, pretože všetci máme nejaký problém, s ktorým bojujeme a nechceme to ukazovať, ale aj tak to v nás každý deň kričí a chce to vyskočiť von, na svetlo sveta.

Článok pokračuje pod videom ↓

Umelkyňa Kelly Odell pracovala na latexovej maske a ostatných dieloch 9 dní. Následne ich nasadila na modelku menom Suzi Cumming. Celá udalosť však bola o to jedinečnejšia, pretože Suzi si sama vo svojom živote prešla vážnymi problémami takéhoto rázu, ktoré spoločne v tomto diele znázornili. Na základe svojich skúseností dokázala pomôcť umelkyni ešte výstižnejšie vizuálne zachytiť vnútorné pocity niekoho, kto trpí. Suzi napríklad navrhla pridať kúsky na ruky, aby to vyzeralo, že ju niekto ťahá preč, snaží sa ju zastaviť a zviazať jej ruky.

Veľká snaha išla aj do toho, aby výrazy a emócie tvárí na maske boli čo najautentickejšie. Na čelo bol pridaný ambigram, ktorý z jednej strany prečítate ako „I’m fine“ (som v pohode) a po otočení je tam napísané „Save me“ (zachráň ma).

Ďalej bola práca prenechaná na profesionálneho fotografa a fanatika do hororu, Ricka Jonesa z Horrify me studios. Kelly si ho vybrala, pretože obdivovala jeho úžasné skúsenosti v editovaní fotografii a taktiež jeho zmysel pre detail a cítila, že práve on je správnou voľbou pre toto dielo. Tento kostým bol odfotený v pôvodnom stave, no Jones naň neskôr počítačovo dodal veľké množstvo falošnej krvi, ktorá posunula tento dizajn na úplne iný level a dodala mu ten správny hororový nádych.



Samotné nanášanie dizajnu na telo modelky trvalo 6 hodín. Nápad s maskou prináša ďalšiu ukrytú myšlienku a to, že sa každý deň ukrývame za úsmevom, ako za maskou, ktorá má zakryť všetku našu bolesť a ťažkosti.

Okrem toho, že toto dielo rieši problematiku, s ktorou sa môže stotožniť úplne každý, dáva si taktiež za cieľ, aby pomohlo ľudom uvedomiť si túto skutočnosť a rozprávať o svojich problémoch. S najväčšou pravdepodobnosťou sa dozviete, že niekto sa cíti alebo sa niekedy cítil podobne ako vy.

Pozri aj: Pokrikovali po nej na ulici a obťažovali ju. Žena sa preto rozhodla, že týchto mužov bude fotiť a zverejňovať ich tváre na internete

boredpanda.com
Uložiť článok

Najnovšie články