Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) predpokladá, že sa misii sondy Osiris-Rex úspešne podarilo odobrať vzorky z asteroidu Bennu.
Informuje o tom spravodajský portál BBC, citujúc profesora Danteho Laurettu z Arizonskej univerzity v Tucsone. „Ozaj sme tam narobili dosť neporiadok,“ skonštatoval spokojne po tom, ako si prezrel prvé fotografie, ktoré sonda poslala na Zem.
TAG! We’re it!
Just released: new @OSIRISREx views from yesterday as our spacecraft touched the surface of asteroid Bennu for about six seconds, and used its robotic arm to attempt to collect a sample of rocks & dust: https://t.co/s4WUCt26bX#ToBennuAndBack pic.twitter.com/dPL00ZvlxY
— NASA (@NASA) October 21, 2020
Prach a kamene sa počas náročného manévru rozleteli na všetky strany, čo je však podľa Laurettu dobré znamenie. „Všetko, čo môžeme vidieť z týchto prvotných záberov, naznačuje úspešný odber vzoriek. Takže, ak vám to nie je jasné, som dosť nadšený,“ poznamenal.
Vzorky musia preskúmať
Vedecký tím teraz musí zistiť, koľko materiálu sa sonde Osiris-Rex podarilo vyzdvihnúť z povrchu objektu širokého zhruba 500 metrov. Ak by to bol jeden kilogram alebo viac, bola by to najväčšia mimozemská vzorka, odkedy astronauti z misie Apollo pred 50 rokmi zozbierali kamene z Mesiaca. I menej by však predstavovalo výborný výsledok. Zámer vedcov bol pritom získať aspoň 60 gramov, prípadne i kilogram či viac materiálu.
Keďže je Bennu veľmi primitívny vesmírny objekt, vedci predpokladajú, že kamene a prach na jeho povrchu by mohli skrývať fascinujúce indície o procese, počas ktorého pred viac ako 4,5 miliardami rokov vzniklo Slnko a planéty.
Na Zem sa vráti v roku 2023
Ak sa sonde podarilo bezpečne dostať na palubu potrebné vzorky, na Zem by sa mala vrátiť v roku 2023. Ak sa jej to nepodarilo, budú ju musieť vedci nakonfigurovať pre ďalší pokus, ktorý by sa mal uskutočniť v januári. Podľa oficiálnej webstránky misie bude tímu trvať zhruba týždeň, kým potvrdia, koľko materiálu sonda nabrala.
„Finálnu správu o množstve vzorky očakávame v pondelok,“ skonštatovala Sandy Freund, manažérka misie zo spoločnosti Lockheed Martin, ktorá vyrobila sondu Osiris-Rex.
Nahlásiť chybu v článku