Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) je opäť v karanténe. Na sociálnej sieti vysvetlil, že sa tak stalo po tom, ako dostal informáciu, že na pracovnom stretnutí bol v kontakte s pozitívnym na ochorenie COVID-19.
„Musím ostať v izolácii a na piaty deň sa otestovať,“ uvádza minister, ktorý zároveň priznáva, že sa necíti „úplne zdravo“. „Posledné dni boli veľmi náročné, veľa stresu a málo spánku,“ dodal.
Z rovnakého dôvodu absolvoval Krajčí preventívnu izoláciu a testovanie aj na začiatku septembra. Dôvodom bol kontakt s pozitívne testovaným zamestnancom ministerstva zdravotníctva v prostredí konzília epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov. Krajčí 8. septembra oznámil, že mal negatívny test.
Počty nakazených ešte budú stúpať niekoľko týždňov, predpokladá hlavný hygienik
Hlavný hygienik SR Ján Mikas predpokladá, že počty nakazených koronavírusom ešte budú stúpať niekoľko týždňov, možno aj dva až tri mesiace. Dúfa, že potom začnú prípady klesať a druhá vlna epidémie, ktorá na Slovensku momentálne prebieha, by mala skončiť. „Ďalej uvidíme, či ešte nepríde ďalšia vlna, alebo či bude dostupná vakcína,“ povedal v rozhovore pre portál vZdravotníctve.sk.
V prípade, že by na Slovensku pribúdalo napríklad 500 nakazených denne, hlavný hygienik nevylučuje sprísňovanie opatrení. Závisí to však podľa neho aj od toho, ako je tých 500 prípadov rozložených, či rovnomerne po celom Slovensku a regionálne úrady ich dohľadajú, alebo bude 490 prípadov v jednom okrese a nebude tam iná možnosť.
Upozornil na to, že komunitné šírenie koronavírusu môže nastať, aj keď zatiaľ na Slovensku nie je. „Napríklad v Bratislave sme mali sporadické prípady bez epidemiologickej súvislosti, niekedy aj tzv. klastre prípadov, keď sa nám presne nepodarilo došetriť, kde sa ľudia nakazili. Drvivá väčšina prípadov sa však dá došetriť,“ konštatoval. Ak by však takýchto prípadov bolo viac, išlo by o komunitné šírenie, ktorému sa možno v konečnom dôsledku podľa Mikasa ani nevyhneme. „Zatiaľ však robíme všetko pre to, aby sme mu zabránili,“ doplnil.
Nahlásiť chybu v článku