Foto: TASR - Jaroslav Novák

Prípady budú podľa ministra zdravotníctva prudko pribúdať a potom nastane aj prudký pokles.

Vrchol tretej vlny pandémie by mal nastať koncom septembra až začiatkom októbra. Myslí si to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako povedal v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo, vtedy by mal nastať najväčší vrchol ochorení aj hospitalizácií vzhľadom na infekčnosť ochorenia. Prípady budú podľa neho prudko pribúdať a potom nastane aj prudký pokles.

Foto: TASR – Michal Svítok

Podľa miery zaočkovanosti by však vývoj epidemickej situácie nemal presiahnuť polovicu vrcholu druhej vlny, aj pri tých vážnych prípadoch. „Pokiaľ sa neobjaví nová infekčnejšia mutácia, čo by však nemalo nastať, tak budeme sledovať vývoj imunity populácie a potom sa budeme baviť o ďalšej taktike očkovania,“ doplnil šéf rezortu zdravotníctva.

Lengvarský nateraz neplánuje odstúpiť z funkcie. Naďalej pracuje na úlohách, ktoré rezort má a ostatné veci sú o politike. „Nejaký veľký tlak necítim,“ povedal. Tvrdenia ministra financií Igora Matoviča, ktorý mu pripisuje nízku mieru zaočkovanosti a nevylúčil ani jeho výmenu, Lengvarský berie ako politické vyjadrenie, alebo ako výzvu do zlepšenia jeho práce.

Očkovanie detí od 5 rokov

Očkovanie pre deti od piatich rokov bude na Slovensku možné na základe povolenia ministra zdravotníctva. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Po kritike niektorých poslancov sa k tejto téme šéf rezortu vrátil a vysvetlil, že odmieta, že týmto povolením sa robia pokusy a klinické testy na deťoch. Najviac to pomôže deťom s vážnymi diagnózami, kde by covid mohol veľmi výrazne zhoršiť ich stav. Povolenie na očkovanie dieťaťa musí na základe žiadosti rodiča udeliť pediater.

„Ja som sa jedného dňa nezobudil a nenapadlo mi, že budeme očkovať deti. Bolo to po vysoko odbornej diskusii s pediatrami, od ktorých máme aj stanoviská,“ doplnil Lengvarský.

Zdôraznil tiež, že očkovanie, rovnako ako testovanie u detí, nie je povinné. „Nie všetci rodičia sú ochotní deti testovať,” upozornil minister a dodal, že existuje stále veľká časť dospelej populácie, ktorá má negatívny postoj k očkovaniu, a ten prenáša na deti. Aj preto sa pred začiatkom školského roka deti nastupujúce do škôl formou prezenčnej výučby netestovali celoplošne.

Skríning z dobrovoľného samotestovania však ukázal, že „premorenosť v školách nie je veľká, z kloktacích testov vyšlo pozitívne iba malé percento”. Napriek tomu sa chce Lengvarský v blízkej dobe stretnúť aj s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom, aby spoločne vyhodnotili situáciu a prebrali kroky, ako postupovať ďalej.

Trasovanie kontaktov zatiaľ funguje

Hygienici zatiaľ aktívne trasujú kontakty infikovaných koronavírusom. Nárast prípadov nákazy zatiaľ nie je tak dramatický, regionálne Úrady verejného zdravotníctva preto stíhajú aktívne trasovať. Ako uviedol Lengvarský, trasovanie v prostredí delta variantu v nejakom stupni komunitného šírenia však stráca význam.

Pixabay

Pacient je infekčný takmer od prvého dňa nákazy a kým sa mu testom potvrdí koronavírus, má za sebou toľko kontaktov, že trasovanie stráca zmysel. „Alfa variant bol infekčný na piaty, šiesty deň, delta je infekčná prakticky od prvého dňa,“ podotkol. Šéf rezortu zdravotníctva dodal, že do radov regionálnych Úradov verejného zdravotníctva prijali viac ako 300 ľudí. Pokiaľ by to bolo potrebné, na ich posilnenie sú pripravené aj Ozbrojené sily SR.

Uložiť článok

Najnovšie články