Egypt ešte stále skrýva veľké množstvo jedinečných artefaktov, ktoré čakajú na svoje odhalenie. Veľký objav sa archeológom podaril pred pár dňami, keď odkryli pohrebný chrám kráľovnej Neit, manželky faraóna Tetiho, ktorý vládol Egyptu v rokoch 2323 až 2150 pred naším letopočtom.
Chrám je postavený zo skál a na jeho juhovýchodnej strane sa nachádzajú tri sklady, v ktorých sa nachádzajú dary kráľovnej a jej manžela, informuje portál Live Science.
Tím archeológov našiel neďaleko aj sériu pohrebných šácht s pozostatkami ľudí datovaných do obdobia 1550 až 1186 pred naším letopočtom. Tieto pohrebiská vznikli pravdepodobne ako súčasť kultu uctievania Tetiho, ktorý sa sformoval až po jeho smrti. A zdá sa, že kult fungoval viac ako tisícročie, čo je veľmi pozoruhodné.
Okrem pozostatkov nachádzajúcich sa v 50 drevených rakvách archeológovia našli aj širokú škálu predmetov.
Jedným z najfascinujúcejších predmetov je 4-metre dlhý papyrus, ktorý obsahuje kapitolu 17 z „Knihy mŕtvych“- rukopisu, ktorý mal podľa náboženstva pomáhať starým Egypťanom sprevádzať zosnulého po posmrtnom živote.
Na papyruse sa nachádza meno zosnulého, pričom rovnaké meno sa našlo aj na jednej z rakiev a na štyroch figúrkach. Vedci v súčasnosti text na papyruse analyzujú.
Ďalšie významné predmety
V pohrebných šachtách objavili archeológovia aj stélu – náhrobný kameň patriaci dozorcovi faraónovho vojenského voza. Horná časť vzdáva poctu Osirisovi – egyptskému bohovi podsvetia, zatiaľ čo spodná zobrazuje dozorcu s manželkou a ich deťmi. Archeológovia si nie sú istí, ktorému faraónovi dozorca slúžil, no je možné, že išlo o významného Ramzesa II.
Domnievajú sa to preto, lebo na stéle je napísané, že jedna z dcér je pomenovaná po manželke Ramzesa II. a jeden syn je pomenovaný po synovi faraóna.
Ďalšie predmety, ktoré archeológovia našli, boli napríklad bronzová sekera, sochy Osirisa či dokonca aj spoločenská hra senet. V blízkosti pohrebných šácht bola nájdená aj svätyňa venovaná Anubisovi – strážcovi mŕtvych. Vo svätyni sa našli aj jeho sochy.
Lokalita Sakkára je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO a pochovávalo sa v nej počas obdobia až 3 000 rokov. Nachádza sa tu aj slávna Džoserova stupňovitá pyramída.
Ako uvádza sme.sk, minister pre pamiatky a cestovný ruch Chálid Anání v decembri 2020 odhadol, že archeológom sa doteraz v Sakkáre podarilo odkryť len asi jedno percento artefaktov, ktoré sa tam ukrývajú.
Nahlásiť chybu v článku