Ich popularite však zrejme odzvonilo, keďže astronómom sa po prvýkrát podarilo identifikovať časticu s vysokou energiou, ktorá pochádza zo vzdialeného vesmíru. Tieto častice sú známe ako neutríno. Ide o elementárnu časticu s poločíselným spinom. Jeho hmotnosť je veľmi malá v porovnaní s väčšinou elementárnych častíc. Neutríno nenesie elektrický náboj a nepôsobí naň preto elektromagnetická interakcia. S hmotou interaguje jedine prostredníctvom slabej interakcie a gravitácie.
V novej štúdii opisujú vedci to, ako sa im podarilo identifikovať zdroj, z ktorého takáto častica pochádza. A ten vzdialený je 4 miliardy svetelných rokov. Pochádza z energetickej galaxie, ktorá sa označuje ako blazar. Centrom takejto galaxie je čierna diera s rádiovým zdrojom. Z pólov takejto diery vychádzajú takzvané výtrysky, ktoré letia 99% rýchlosťou svetla. Konkrétna galaxia so supermasívnou čiernou dierou uprostred, z ktorej sa podarilo zdroj identifikovať, sa nazýva TXS 0506+056.
Minulý rok v septembri sa podarilo observatóriu IceCube na južnom póle identifikovať prichádzajúce neutríno. Observatórium je vybavené poplašným systém, ktorý len 43 sekúnd po objave informoval o jeho existencii astronómov po celom svete. Zhruba 20 ďalších observatórii na túto správu reagovalo a astronómovia pozdvihli svoje pohľady k oblohe, aby zistili o čo ide. To, čo mali možnosť vidieť, bola energia z galaxie blazar v podobe žiarenia gama. A ako sa ukázalo, spolu s ním galaxia poslala aj neutríno.
Keď sa vedci pozreli na dáta z observatória IceCube zistili, že udalosti spojené s týmto objektom zachytilo aj na konci roka 2014 a na začiatku roka 2015. Práve to im pomohlo potvrdiť fakt, že neutríno prišlo z blazaru. Tento objav je významný hneď z dvoch dôvodov. Prvý je ten, že máme prvýkrát potvrdený zdroj neutrína. Druhý je, že ide o najvzdialenejšie neutríno vo vesmíre, aké sa kedy podarilo rozpoznať. Počas dlhých rokov boli vesmírne lúče záhadou. Vedeli sme, že ide o nabité častice, ktoré na Zem dopadajú z vesmíru, no ich pôvod sme nepoznali.
Neutríno je však prízračná častica alebo z angličtiny, ghost particle. Keďže neutríno, ako prízračná častica nenesie elektrický náboj a nepôsobí naň elektromagnetická interakcia, cestoval zo svojho zdroja v rovnej línii priamo na Zem a vďaka tomu sme mohli identifikovať jeho zdroj. Tieto objavy môžu viesť k lepšiemu chápaniu vesmíru a jeho procesov. Aby vedci mohli svoj výskum posunúť na vyššiu úroveň, rozhodli sa vylepšiť aj observatórium IceCube, ktoré bude niesť názov IceCube-Gen2.
Pozri aj: Obrovský objav vo vesmíre. Astronómom sa po prvýkrát podaril zachytiť zrod novej planéty
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku