Na povrchu jedného z mesiacov Saturnu sa nachádzajú takzvané „hlbokomorské prieduchy“. Práve v nich boli objavené organické molekuly. Vzorky zozbierala z ľadového povrchu mesiaca Enceladus sonda Cassini. Stalo sa to len krátko predtým, ako zlyhala v atmosfére Saturnu. Medzinárodný tím vedcom sa pozrel na dáta z týchto vzoriek. Počas svojho prieskumu prišli na to, že sa tu nachádzajú substancie bohaté na uhlík.
Vedci uviedli, že boli svojim objavom uchvátení. „Komplexné organické molekuly nemusia nutne znamenať, že ide o obývateľné územie, avšak ide o nezvratný dôkaz prítomnosti života,“ povedal doktor Frank Postberg z univerzity v Heidelbergu, ktorý štúdiu viedol. „Doteraz sme nevedeli, či sa na povrchu Enceladu nachádzajú chemické zlúčeniny organického pôvodu. Teraz to už vieme.“ Doktor Christopher Glein, vedec zameraný na mimozemskú oceánografiu prezradil, že tento objav robí zo vzdialeného mesiaca objekt, ktorý spĺňa atribúty pre život, tak ako ho poznáme.
„Enceladus nás opäť prekvapil. Predtým sme tu našli iba jednoduché organické molekuly, ktoré obsahovali niekoľko uhlíkových atómov. Už tento objav však bol prelomový.“ Nový objav je výsledkom rokov prieskumu sondy Cassini, ktorá počas dvoch dekád obiehala mesiace Saturnu a zbierala tu vzorky. Ďalšie výskumy preukázali prítomnosť obrovského oceánu, ktorý sa nachádza pod ľadovou škrupinou mesiaca. Na mesiaci sa tiež nachádza metán a vodík, čo sú tiež priaznivé objavy v oblasti prítomnosti života.
„Vodík poskytuje zdroj chemickej energie, ktorá podporuje vznik a život mikróbov, ktoré sa nachádzajú v pozemských oceánoch,“ hovorí doktor Hunter Waite, ktorý sa na štúdii podieľal. „Akonáhle identifikujete „jedlo“ pre tieto mikróby, otázka znie: Aká je podstata komplexných organických buniek v oceánoch? Práve týmto sa naša ďalšia štúdia zaoberá.“ Dôkazy o mimozemskom živote na Encelade narastajú. Keďže však sonda Cassini vypovedala svoju službu, žiadne ďalšie misie v súvislosti s týmto telesom nie sú v pláne.
Napriek tomu, technológia, ktorá by úspech tohto charakteru mohla dokázať existuje. Podľa doktora Postberga by mohli byť misie týkajúce sa „lovu na mimozemšťanov“ zrealizované do piatich rokov. Samozrejme ide o jednu z najväčších vedeckých otázok všetkých čias. Existujú mimozemšťania alebo nie? A ak áno, ako to, že sme na nich v tak veľkom vesmíre ešte nenarazili? Touto otázkou sa zaoberá Fermiho paradox. Istý vedec si myslí, že sa mu ho podarilo zodpovedať, no jeho výsledky ho nepotešili.
Pozri aj: Obrovský asteroid môžete pozorovať voľným okom. Toto úžasné nebeské divadlo nesmiete premeškať
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku