Foto: Pixabay

Čo všetko viete o Antarktíde okrem toho, že je pokrytá ľadom a snehom?

O našej planéte toho stále vieme pomerne málo a ešte menej o oblastiach, ktoré sú vzdialené a nehostinné. Medzi také oblasti patrí napríklad Antarktída, o ktorej sa zaujímavosti dozvedáme najmä vďaka expedíciám a vytrvalej snahe vedcov, ktorí postupne odkrývajú tajomstvá ukryté v ľade. Čo všetko sa im už podarilo odhaliť? A aké zaujímavosti platia o tomto mrazivom kontinente?

Článok pokračuje pod videom ↓

Aj ľadová Antarktída zahreje vaše srdce

Zimné noci na Antarktíde sú skutočne dlhé a jeden americký výskumník si povedal, že si jeden z nich skráti aplikáciou Tinder. Chcel vedieť, či sa na Antarktídu náhodou nezatúlala nejaká milá spoločnosť. A mal šťastie. Len 45 minút cesty helikoptérou našiel svoju spriaznenú dušu. Tak sa dvojica stala prvým americkým párom, ktorý sa na Antarktíde zoznámil za pomoci Tinderu.

Foto: unsplash

2 milióny rokov bez dažďa

Približne 1% Antarktídy nepokrýva ľad a sú to mimoriadne suché oblasti. Odhaduje sa, že na nich nezapršalo už 2 milióny rokov. Vedci varujú, že ak bude súčasný trend ničenia planéty pokračovať, suché oblasti sa čoskoro rozšíria až na 25%.

Meteority

Vedeli ste, že na Antarktíde sa nachádza viac meteoritov, ako kdekoľvek inde na svete? Štatistiky hovoria, že pravdepodobnosť dopadnutia meteoritu je približne rovnaká na celom svete. Avšak ak dopadne meteorit do vlhkej oblasti, takmer isto dôjde ku korózii, kým v suchých antarktických oblastiach niečo také nehrozí. Okrem toho, čierny meteorit ľahšie rozoznáte na bielom ľadovom podloží. Od roku 1976 bolo zhromaždených už 20 000 kameňov neznámeho pôvodu.

70% pitnej vody na svete sa nachádza na Antarktíde

Na Antarktíde sa nachádza až 90% ľadu a až 70% pitnej vody. Ak by sa všetky ľadovce roztopili, hladina morí by sa dvihla o 61 metrov.

Foto: unsplash

Bez časového pásma

Vzhľadom na to, že Antarktída nepatrí medzi husto zaľudnené oblasti, oficiálne nespadá pod žiadne časové pásmo. Stanice, ktoré sa tam nachádzajú, sa riadia buď časom najbližších osídlených oblastí alebo miest, z ktorých im prichádzajú zásoby.

Narodený na Antarktíde

Emilio Marcos Palma sa v roku 1978 stal prvým človekom, ktorý sa narodil na Antarktíde. Od tých čias sa tu narodilo viac ľudí, Emilio sa však zapísal do Guinnessovej knihy rekordov.

Najstaršia spermia

V roku 2015 objavili švédski vedci na Antarktíde najstaršiu spermiu na svete. Odhaduje sa, že má až 50 miliónov rokov. Ide o spermiu nájdenú vo fosilizovaných pozostatkoch Opaskovca, čo sú živočíchy podobné dážďovkám.

Psie záprahy

V mnohých filmoch sa naprieč snežnými pláňami preháňajú výskumníci na psích záprahoch, tie tam však v roku 1994 zakázali. Na Antarktíde sa využívali od roku 1911 najmä na prevážanie zásob, odborníci sa však báli, že by mohli plašiť miestnu zver alebo by mohli nakaziť tulene nejakým ochorením.

Mestá

Na Antarktíde existujú oficiálne dve mestá pre bežných civilistov. Jedno z nich bolo založené v roku 1984 bývalým prezidentom Čile Augustom Pinochetom a volá sa Villa Las Estrellas. Nájdete tu nemocnicu, školu, poštu či hotel. Dokonca tu majú aj internet. Druhé mesto sa volá Esperanza a má 55 obyvateľov, žije tu 10 rodín, vrátane dvoch učiteľov. Práve tu sa narodil, vyššie spomínaný, Emilio Marcos Palma.

Foto: unsplash

Rekordná teplota

Práve na Antarktíde bola nameraná najnižšia teplota, a to rekordných -93°C. Na tomto mieste by ste sa za bezoblačnej polárnej noci jednoznačne ocitnúť nechceli. Pred časom sme dokonca priniesli článok o tom, prečo. Naopak najvyššia nameraná teplota na Antarktíde dosiahla 17,5°C, a to v roku 2015 na Antarktickom polostrove.

Mount Erebus

Mount Erebus je jeden z mála vulkánov na svete, ktorý je takmer nepretržite aktívny a je zároveň najjužnejšie položený. Nachádza sa v ňom jazero lávy hlboké niekoľko kilometrov a jeho teplota dosahuje 927°C.

Bez mravcov

Takmer v každom kúte sveta sa nachádzajú kolónie mravcov rôzneho druhu. Výnimkou je Antarktída a Arktída, kde mravce nenájdete. Okrem toho, nenájdete tu žiadne plazy, zato tu však žije veľké množstvo tučniakov. Tučniak obrovský a tučniak okatý obývajú územie ľadu dokonca celoročne.

Foto: unsplash

Jediný bankomat a sedem kostolov

V blízkosti stanice McMurdo bol v roku 1998 namontovaný bankomat, ktorý poslúži v prípade núdze. Vydáva však len doláre. Nájdete tu však 7 kostolov. Ani v tom najväčšom chlade sa ľudia nevzdávajú viery.

Bez medveďov

Mnoho ľudí verí, že medvede biele žijú na Antarktíde, pravdou však je, že sa vyskytujú najmä v oblasti Arktídy.

boredpanda
Uložiť článok

Najnovšie články