Ako všetci viete v tejto elektrárni sa v roku 2011 stala vážna nehoda. Neďalekú oblasť elektrárne zasiahlo zemetrasenie a následná vlna tsunami, po ktorej sa vypli 3 zo 6 reaktorov. Tieto reaktory následne vybuchli a okolie bolo zamorené rádioaktivitou. Ako to napríklad vyzerá v srdci takto zničeného fukušimského reaktora sa môžete presvedčiť v našom staršom článku.
6 rokov po tejto katastrofe sa odborníci a úrady dohadujú, čo robiť s miliónom metrov kubických rádioaktívnej vody. Táto rádioaktívna voda, ktorá je v súčasnosti uskladňovaná vo veľkých nádržiach, by mohla byť v blízkej budúcnosti prečerpaná do blízkeho Tichého oceánu.
Lokálni rybári sa obávajú dôsledku prítomnosti rádioaktivity v okolitých vodách a jej vplyvu na ryby. Boja sa že zákazníci tak nebudú mať záujem o ryby chytené práve v rádioaktívnej oblasti. Katastrofa, ktorá postihla túto oblasť, zaznamenala výrazne zníženie ziskov rybárov z okolia Fukušimy.
Avšak odborníci sa snažia o upokojenie celej situácie. Svoje vyjadrenia podporujú tvrdením, že viaceré testy rýb z tejto oblasti potvrdili, že konzumácia týchto rýb je bezpečná a nie je teda zdraviu škodlivá.
Denne sa množstvo rádioaktívnej vody zvyšuje o 150 metrov kubických. Je to spôsobené ochladzovaním reaktorov a zabráneniu prehriatiu troch zvyšných reaktorov. Proces postupného uvoľňovania rádioaktívnej vody z jadrových elektrární je známy aj vo svete, no je to niekoľko ročný proces.
Otázne však je, kto zo zákazníkov by si dobrovoľne vybral na konzumáciu rybu pochádzajúcu z rádioaktívnych vôd.
startitup.sk
Nahlásiť chybu v článku