Aj keď Douga Tompkinsa asi poznať nebudete, možno vám niečo povedia úspešné firmy s názvami North Face a Esprit, ktoré založil. Vďaka ním sa stal skoro až rozprávkovo bohatý. Aj keď u mnohých milionárov platí pravidlo „malá kopa, pýta viac“, nie je to vždy tak. Keď Doug predal väčšinu akcii svojich spoločností, stal sa z neho filantrop a začal skupovať pozemky v Čile. Prečo to ale robil?
Niektorí ľudia boli voči tomu, že kupoval veľké množstvo pozemkov, veľmi podozrievaví. Jeho zámer pri kúpe pozemkov bol však jasný. Kupovať pôdu a pozemky, na ktorých hrozila masívna výstavba, ktorá by významne zasiahla do prírody a spôsobila jej nenávratné poškodenie. Takže namiesto toho, aby boli pozemky predané developerom, kúpil ich Doug, čím ich zachránil.
Niektorým farmárom sa jeho počiny nepáčili, keďže inak úrodnú pôdu by dokázali využiť na pestovanie plodín. Jeho aktivity sa nepozdávali ani samotnému štátu Čile, ktoré nebolo nadšené z toho, že investičné zámery takto upadajú. Doug Tompkins to však robil s cieľom chrániť krásnu a cennú Patagónsku prírodu.
Jeho skupovanie pozemkov nabralo skutočne veľké rozmery. Státisíce hektárov pôdy, ktoré počas svojho života skúpil, teraz jeho žena venovala čilskej vláde a tá vytvorila spolu s ďalšími územiami až 5 národných parkov. Žiadny jednotlivec v dejinách nevenoval štátu takúto rozsiahlu časť územia, ako práve Tompkinsonovci.
Aj tento príbeh dokazuje, že ani veľký majetok a bohatstvo nemusí znamenať pokrivený charakter. Z tohto prístupu by si mali zobrať príklad viacerí boháči a urobiť zo sveta opäť o čosi krajšie miesto pre život
theguardian.com, sme.sk
Nahlásiť chybu v článku