Mikrovlnná rúra sa stala bežnou súčasťou snáď každej domácnosti. Slúži ako šikovný pomocník, ktorý urýchľuje prácu v kuchyni. Napriek tomu, ešte stále medzi ľuďmi koluje názor o negatívnych vplyvoch mikrovlnky na potraviny a ľudské zdravie. Ako je to v skutočnosti?
Mikrovlnné žiarenie, ako zdroj tepla si dal v roku 1946 patentovať americký inžinier Percy Spencer, ktorý natrafil na tento náhodný objav pri testovaní radarovej technológie po 2. svetovej vojne. Už vtedy sa začali objavovať pochybnosti o nebezpečenstve mikrovlnných rúr.
Ľudia sa pravdepodobne vydesia už pri slovíčku žiarenie, ktoré im indikuje niečo nebezpečné a škodlivé. Vznikli tak rôzne konšpiračné teórie, ktoré hovoria o negatívnych účinkoch spôsobujúcich poškodenie DNA či dokonca vznik rakoviny. Aj po rokoch však týmto nepravdivým mýtom mnohí z nás veria. Pozrite sa pomocou výskumu, ktorý vznikol ako projekt na strednej škole, prečo to tak vlastne nie je. Je zameraný na sledovanie dvoch rastlín. V prvom prípade sa voda ohreje na klasickom variči a v druhom v mikrovlnnej rúre. Následne sa ňou polievajú dve identické rastliny a sledovanie sa zameriava na rozdiel v ich raste.
A na čo prišla študentka?
Zohriatím vody v mikrovlnnej rúre sa narušila jej energetická štruktúra. Ako môžete vidieť po deviatich dňoch výsledky ukazujú jasne. Teda všetko, čo dáte do mikrovlnnej rúry utrpí podobné následky. Mikrovlnka urýchľuje pohyb častíc, ktoré sa o seba trú a ničia tak všetky vitamíny, minerály, proteíny. Navyše produkujú rádiolytické zlúčeniny, ktoré sa nenachádzajú bežne v prírode a majú karcinogénne účinky. Aspoň tak sa hovorí vo videu…
Tento experiment po zverejnení na internete vyvolal množstvo otázok a rozpútal vášnivú diskusiu. Niektorí si dali záležať a každé jedno tvrdenie rozobrali a ozrejmili.
Ako to naozaj je?
Ľudia, ktorí stoja nohami pevne na zemi rozobrali každé tvrdenie a vysvetlili, prečo je mylné.
Energetická štruktúra vody – molekula vody sa skladá z dvoch atómov vodíka a jedného atómu kyslíka. Na seba sú viazané jednoduchou polárnou kovalentnou väzbou. Preto tento pojem znie zbytočne prehnane a neznamená presne to, čo ním autorka možno chcela povedať.
Žiarenie je karcinogénne – existuje viacero druhov žiarení. Gama žiarenie, röntgenové žiarenie či slnečné UV žiarenie patria napríklad medzi tie, ktoré majú karcinogénne účinky. Mikrovlnné žiarenie však patrí do druhej skupiny, v ktorej sa nachádza napríklad aj WI-FI alebo televízne žiarenie, ktoré rakovinu nespôsobujú.
Spôsobuje zrýchľovanie molekúl – To však nespôsobuje iba mikrovlnná rúra, ale všetko, čo hreje. Vrátane slnečných lúčov. Preto sa tento argument považuje za bezpredmetný.
Tento pohyb spôsobuje trenie a vo výsledku ničí vitamíny, minerály, proteíny produkuje rádiolytické zlúčeniny, ktoré sú za vznikom karcinogénnych chorôb – vitamíny sú rozpustné vo vode alebo v tukoch. Takže už samotné varenie rozpúšťa vitamíny C a B. Porušenie chemických väzieb je prítomné pri každom varení. Napriek tomu takto upravené, napríklad proteíny, majú stále významnú nutričnú hodnotu.
Ktoré nie sú prítomné v prírode – Toto tvrdenie je opäť zavádzajúce. Všetky prvky, aj rádioaktívne, sa nachádzajú v prírode. Napríklad taký uhlík je v skalách, živých bunkách a aj v človeku.
Navyše sa vo veľkom spochybňuje aj samotný experiment. O ňom nie sú žiadne podrobné informácie, neprebiehal v kontrolovaných podmienkach a mohlo veľmi ľahko dôjsť k prispôsobeniu si výskumu tak, aby vyhovoval autorovi.
boredpanda.com
Nahlásiť chybu v článku