Foto: Instagram (truklagoondivecenter)/instagram.com (revistaviajando)

Mikronézia patrí k najmenej známym krajinám sveta.

Môže za to jej odľahlosť, izolovanosť a fakt, že v podstate v ničom nevytŕča. Rozkladá sa síce na stovkách ostrovov, no je trikrát menšia ako Tokio. Koľko toho viete o Mikronézii? Tieto zaujímavosti vás možno prekvapia. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nie je Mikronézia ako Mikronézia

Pojem Mikronézia v geografickom priestore označuje dve celkom odlišné veci. Možno Mikronéziu skôr poznáte ako časť Oceánie, oblasť v Pacifiku rozkladajúcu sa približne od rovníka po 20. severnú rovnobežku severovýchodne od ostrova Nová Guinea. Región Mikronézie pritom pozostáva z 8 štátov a závislých území. Medzi nimi je i Mikronézia, alebo Mikronézske federatívne štáty, ktoré sú samostatnou nezávislou krajinou. Dnes budeme hovoriť práve o nej.

Foto: Wikimedia

Stovky ostrovov, žiadna pláž

Štát Mikronézia tvorí celkom 607 ostrovov roztrúsených v oblasti Tichého oceánu. Ostrovy sú väčšinou koralového pôvodu, tie väčšie vznikli sopečnou činnosťou. A práve preto na väčšine ostrovov Mikronézie, krásne a dlhé exotické pieskové pláže nenájdete. Namiesto toho je pobrežie ostrovov posiate mangrovníkmi a prístup do oceánu často poriadne skalnatý.

Federated States of Micronesia landscape

Kedysi impérium, neskôr kolónia

Len ťažko si možno predstaviť, že pred tisíckami rokov mohla na stovkách oceánom rozdelených ostrovov, fungovať celistvá spoločnosť. A predsa. Mikronézia bola osídlená už pred 4-tisíckami rokov. Z decentralizovaných kmeňových spoločenstiev sa z ostrovov nakoniec vytvorilo jediné impérium s centrom ríše na ostrove Yap. Časy európskych námorných objavov však ríša už neprežila. Oblasť Mikronézie patrila Portugalcom, Španielom, Nemecku, Japonsku a nakoniec USA. Až v roku 1986 získala krajina svoju nezávislosť, so štatútom krajiny voľne pridruženej k Spojeným štátom americkým. Štyri hviezdy na vlajke krajiny označujú štyri spolkové republiky Mikronézie: Chuuk, Kosrae, Pohnpei a Yap.

Foto: Wikimedia

Jedno z najmenších hlavných miest sveta

Hlavným mestom Mikronézie je Palikir. Nachádza sa na ostrove Pohnpei, ktorý je najväčším, najľudnateľším a hospodársky najrozvinutejším ostrovom Mikronézie. Palikir, s počtom obyvateľov tesne sa blížiacim 10-tisíc, je jedným z najmenších hlavných miest celého sveta. Okrem toho patrí ostrov Pohnpei i k najdaždivejším miestam planéty. Ostrov je pokrytý bujarou vegetáciou a patrí medzi najkrajšie miesta celej krajiny.

Palikir Landscape

Nan Madol – Pacifické Benátky

Pacifické Benátky. Aj takú prezývku majú trosky kamenného mesta vybudovanom na hladine oceánu. Nan Madol je historickým unikátom a obrovskou záhadou Mikronézie. Dodnes totiž nie je jasné, ako a kto kamenné mesto, ležiace na 92 umelých ostrovčekoch, vybudoval. V minulosti významné politické a obradné centrum oblasti je dnes významnou pamiatkou na prestížnom zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Nan Madol

Krajina závislá na pomoci

Fungujúce hospodárstvo v štáte, zloženom z 607 malých ostrovov, je viac menej utópia. Mikronézia nemá prakticky žiadne nerastné suroviny, žiadne drahé kovy – jednoducho nič, čo by mohlo tvoriť jadro jej ekonomiky. Ide teda o viac-menej poľnohospodársku krajinu s pomaly rozbiehajúcim sa cestovným ruchom. Odľahlosť a izolácia však bráni akémukoľvek hospodárskemu rozvoju krajiny. Dodnes je Mikronézia sčasti závislá od finančnej pomoci Spojených štátov amerických.

DSC00415

Raj potopených vrakov

V Mikronézii sa turisti tešia najviac na potápanie. Absolútnym rajom je pritom lagúna Chuuk, ktorá je najväčším pohrebiskom vojnových lodí na svete. Počas druhej svetovej vojny, malo totiž práve tu Japonské cisárske námorníctvo svoju najväčšiu základňu v južnom Pacifiku. Lagúna Chuuk v tých časoch predstavovala akýsi pacifický Gibraltár. Americkej armáde sa však v roku 1944 podarilo základňu dobyť. Potopené vraky, ktoré pripomínajú miestnu históriu, sú dnes obrovským lákadlom nadšencov z celého sveta. Pri potápaní je totiž možné obdivovať viac ako 50 vojenských vrakov.

the washing of ten tides III

Operácia Christmas Drop

Je to najdlhšia vojenská misia v dejinách. Pri tejto operácii amerického letectva však nikto neumiera. Christmas Drop je totiž humanitárnou misiou, počas ktorej lietadlá zo základne na ostrove Guam zhadzujú v Tichom oceáne balíky s liekmi, potravinami, hračkami či školskými pomôckami. Humanitárna misia trvá od roku 1952 a jej cieľom sú práve izolované a odľahlé ostrovy Mikronézie. Misia prebieha každoročne v období Vianoc a jej cieľom je okrem humanitárnej pomoci i nácvik zásobovania amerických spojencov, v oblasti Pacifiku pri vojenskom konflikte.

Foto: Wikimedia
Uložiť článok

Najnovšie články