Meno Bhagwan Rajneesh je známe asi málokomu. Avšak mnohí tohto človeka poznajú pod menom Osho. Kontroverzný duchovný guru, ktorý žil v 20. storočí a svojím prístupom k životu, filozofii či sexu, neprestáva ľudí šokovať ani po smrti. Ako to už býva, jedni nedajú na neho dopustiť, zatiaľ čo iní by jeho meno najradšej vymazali z histórie. Tento pán však chtiac či nechtiac ovplyvnil milióny ľudí. V osemdesiatych rokoch minulého storočia jeho prívrženci chceli vytvoriť utópiu, akýsi raj na Zemi. To sa im však vymklo spod kontroly.
Tento prípad je skvelým príkladom toho, že žiadny extrém nie je dobrý a sekty, ktoré uznávajú neomylnosť svojho vodcu, málokedy prídu k niečomu dobrému. Vytvorenie raja na Zemi je utópia, o ktorú sa ľudia snažia odjakživa. No vždy to skončí rovnako. Obrovským fiaskom.
Chcel zmeniť svet
In his Own Words: Netflix series 'Wild Wild Country' triggers increasing interest in Osho's 'Autobiography of a Spiritually Incorrect Mystic', St. Martin's Press, New York https://t.co/jt3ZsCLSkP pic.twitter.com/AAoHWU1VVw
— OSHO (@OSHO) March 27, 2018
Osho si rozhodne nedával pred ústa servítku. Možno preto priťahoval pozornosť najmä mladej generácie. Otvorene propagoval sex ako spôsob dosiahnutia osvietenia, nevyhýbal sa nadávkam a nazýval veci pravým menom. Postupne sa k nemu začínali hlásiť žiaci, ktorí v Indii vstupovali do ašrámov. Osho však chcel zmeniť myslenie západu, ako sa aj vyhnúť čoraz výraznejším konfliktom, ktoré zažíval v Indii. Preto sa v roku 1981 presťahoval z Indie do USA, kde svojimi kontroverznými názormi spôsobil hotovú revolúciu. Ľudí, ktorí ho nasledovali, však bolo treba niekam umiestniť. Novým „rajom na Zemi“ sa malo stať malé mestečko Antelope, ktoré sa nachádza v americkom štáte Oregon. Osho sa obrátil na Ma Anand Sheelu, jeho pravú ruku, ktorá sa rozhodla urobiť všetko pre svojho vodcu. A tak sa začalo vo veľkom budovať.
Z púšte mala vzniknúť oáza pokoja a mieru
So which designer do we think will site the #Rajneeshees as their lookbook inspo come #fashionweek? #WildWildCountry pic.twitter.com/kN1chC6HLy
— Carolyn Englar (@cenglar) March 27, 2018
Vybudovať medzinárodnú komunitu Radžníšpuram, na bývalej púšti, rozhodne nebola žiadna maličkosť. Sheele pomáhal s hľadaním správneho miesta i taktiež s budovaním jej manžel, Marc Silverman. Nakoniec v meste Antelope našli ranč s rozlohou takmer 260 km². Spolu s ďalšími tisíckami Oshových nasledovníkov začali klčovať pozemok a stavať budovy, ktoré by mali byť novým domovom pre Oshovo hnutie. Všetci, ktorí prišli do Antelope, zanechali svoj predchádzajúci život, prerušili všetky kontakty s rodinou a financie vložili do budovania tejto utópie. Ich práca čoskoro priniesla plody. Radžíníšpuram sa premenil na samostatne fungujúce mestečko s domami, meditačným centrom pre 10-tisíc ľudí, pizzeriou, reštauráciami i sebestačnou farmou. Do mesta začali prichádzať prví ľudia.
AJ keď mal viesť centrum Osho, skutočným vodcom hnutia bola práve Ma Anand Sheela, ktorá mu obetovala svoj vlastný život. Osho si údajne užíval drahé darčeky v podobe drahých áut a luxusných hodiniek. To sa nepáčilo najmä ľuďom, ktorí verili, že bohatstvo má od skutočného duchovného života poriadne ďaleko. V komunite odetej do červeného to pomaly ale isto začalo vrieť. To najhoršie ich však ešte len čakalo.
Rozbroje s miestnym obyvateľstvom
Read The Oregonian's original 20-part investigative series on Rajneeshees https://t.co/kJqPnkQ8lV pic.twitter.com/qAsKaNnupM
— The Oregonian (@Oregonian) March 20, 2018
Pre miestnych obyvateľov bol príchod komunity, ktorá mala viac než 7-tisíc členov, poriadnym šokom. V mestečku doposiaľ žilo len 40 obyvateľov a takto sa ich počet zvýšil niekoľkonásobne. Obyvatelia tu doposiaľ žili pokojným životom lovcov a poľovníkov, takže príchod komunity im neprispel k pokojnému spánku. Začali sa sťažovať na ich hlučnosť, otvorené sexuálne praktiky, neviazaný životný štýl a pre ich oblečenie v červenom ich čoskoro začali volať „Červení potkani.“ Neskôr začali problémy aj s nevysporiadanou pôdou, až celú vec začala vyšetrovať polícia.
Odmietli im vydať povolenia
New Netflix documentary revisits the still-shocking story of the Rajneeshees in Oregon https://t.co/z1Q9niJHjr pic.twitter.com/pcbqiDCwze
— The Oregonian (@Oregonian) March 3, 2018
V roku 1984 Sheela zistila, že povolenie na oficiálne fungovanie ich centra jednoducho nedostanú. Bola frustrovaná z všadeprítomného napätia, z čoraz stupňujúcejšieho sa odporu miestnych, až sa rozhodla k zúfalému činu. V komunite sa obrátila na úzky okruh ľudí, ktorých zasvätila do svojho plánu. Jednu z budov premenila na biologické laboratórium, kde vytvorila „salsu,“ – hnedú kvapalinu s vysokým obsahom baktérie Salmonella typhi. Týmto roztokom postupne kontaminovala jedlo v okolitých reštauráciách.
Našťastie nikto neprišiel o život, avšak až 700 ľudí v dôsledku tejto nákazy ochorelo. Smutný dôkaz toho, že zúfalí ľudia robia naozaj zúfalé veci. Orgány najprv z nákazy obvinili zamestnancov reštaurácií, no napokon ich stopa zaviedla k samotnej Sheele. To bola posledná kvapka do pohára trpezlivosti. Viac ako 5-tisíc ľudí z okolia hlasovalo za presídlenie komunity za hranice štátu. Všetko sa totiž to vymykalo spod kontroly.
Osho mal v tom jasno
Osho sa držal stranou od celého zmätku, ktorý spôsobili jeho prívrženci. Sám ich nazval gangom fašistov a Shellu otvorene obvinil z bioteroristického útoku. Sám komunitu opustil už po roku, pretože sa prišlo na to, že nemá platné víza. Ma Anand Sheela bola za svoj čin odsúdená na 20 rokov, avšak z väzenia bola prepustená už po 39 mesiacoch.
Dnes žije vo Švajčiarsku a tvrdí, že všetko, čo robila, robila pre Osha. Vraj ho nadovšetko milovala. Škoda len, že netušila, že láska sa dá prejaviť aj niečím iným než bioútokom. Osho bol z celého konania svojich nasledovníkov sklamaný. Tvrdil, že sa nestačí uzavrieť do nejakej komunity. Dôležité je zmeniť sa vo vnútri. To sa však jeho prívržencom zjavne nepodarilo.
allthatsinteresting.com
Nahlásiť chybu v článku