Mali ste niekedy pocit, že sú vám steny bytu akési primalé? Že ruch mesta vám už lezie na mozog a radi by ste žili svoj život niekde ďaleko od takéhoto hlučného, rýchleho, betónom zaliateho miesta?

Na Slovensku sa to dá. Najväčším príkladom toho, ako na to, je celkom určite komunita, ktorá svoje aktivity sústredila do oblasti lazov nazývanej Zaježová. Určite ste o nej už počuli, ale viete o nej dosť?

Článok pokračuje pod videom ↓

Zaježová je pomenovanie lazov, ktoré sa nachádza v srdci Slovenska, neďaleko mesta Zvolen a patrí pod neďalekú obec Pliešovce. Podobne, ako iné oblasti samôt na Slovensku, aj toto miesto postihla v 20.storočí vlna vyľudňovania a väčšina obyvateľstva odišla do miest. Všetko sa zmenilo v roku 1991. Od tohto momentu sa tu začala písať nová história Zaježovej. Stala sa miestom tradičných remesiel, ľudovej architektúry, pokojného života, no najmä miestom, ktoré si ľudia túžiaci po bližšom kontakte s prírodou vybrali pre svoj život a pôsobenie.

Za zrodom tejto myšlienky nestáli jeden, dvaja, traja ľudia. Bolo ich omnoho viac. Nadšencov, ktorí si ctili a zaujímali sa o tradičné slovenské remeslo. Práve preto vzniklo v jedinom domčeku na Zaježovských lazoch zoskupenie ľudí, ktorí sa tu najskôr len cez víkendy stretávali, odovzdávali si skúsenosti a postupne sa im podarilo zorganizovať pravidelné košiarske, tkáčske, či rezbárske kurzy.

Informácií o oblasti Zaježovej je mnoho a len ťažko ich všetky vystihnúť v jednom článku. Rozhodli sme sa teda zoznámiť vás s najdôležitejšími a najzaujímavejšími aktivitami, ktorými sa komunita Zaježka zaoberá. Začnime Potravinovou bankou. Potravinová banka je spoločný sklad surovín a polotovarov, ktorý slúži ľuďom aktívne sa zapájajúcim do rozvoja života v Zaježovej. Každý člen má do skladu neobmedzený prístup. Pokojné fungovanie tohto systému zabezpečuje úplná dôvera.

Zaježová má osobitý prístup aj k vzdelávaniu. Od roku 2011 tu existuje Lesná škôlka, prvý projekt podobného charakteru v našej krajine. V Lesnej škôlke sú deti vedené k tomu, aby čo najviac svojho voľného času strávili hrou v prírode. Nápad vznikol v hlave Sandry Uebel, ktorá sa do Zaježovej prisťahovala z Nemecka, kde v podobnej škôlke pracovala. Okrem rodičov tu však pedagogický dozor tvoria mnohí z celej Európy v rámci Európskej dobrovoľníckej služby. V Zaježovej sídli aj jedna z najmenších základných škôl Slovenska. Učiteľke vo vyučovacom procese vypomáha aj mnoho rodičov. Pre vysokoškolákov vznikol v Zaježovej Sokratov inštitút. Formou workshopov tu študenti akejkoľvek vysokej školy diskutujú o témach, ako napríklad ekologické poľnohospodárstvo, európska divočina, či energetická politka. Študentov v diskusiách vždy sprevádza lektor, spravidla zahraničný odborník na riešenú problematiku. Deťom a mladým ľuďom sa tu tak dostáva vzdelanie netradičným spôsobom v tradičných ľudových podmienkach aj o najaktuálnejších témach, ktoré kolujú celým svetom.

Vzdelanie mladých však nie je tým jediným vzdelaním, ktoré Zaježová ponúka. Pravidelne sa tu konajú kurzy a workshopy orientované na rôzne remeslá, tanec, či meditáciu. Konajú sa tu spoločné brigády, zábavy, festivaly, oslavy, športové podujatia. Komunita Zaježka sa aktívne venuje aj problematike ochrany prírody. V rámci toho sa tu vyvinulo aj prírodné staviteľstvo. Práve tu stáli prvé stavby na Slovensku, kde ich stavitelia využili na tepelnú izoláciu slamené balíky. Na izoláciu tu ľudia použili aj konope a drevené vlákna. Na strechy sa často využíva ražná slama, trstina a namiesto klasickej omietky mnohí používajú tie hlinené, presne tak, ako to kedysi robili naši predkovia. Ak vás miesto ekológie zaujíma skôr svet duchovna, spomenieme pre vás Spoločenstvo na Bráne. Spoločenstvo tvoria ľudia žijúci na mieste nazývanom Brána, nachádzajúcom sa na hrebeni Javoria, neďaleko Zaježovej. Vo výške 900 m.n.m. sa venujú skúmaniu vedomého bytia a vzťahov, obradom, liečeniu, bylinkárstvu a prírodnej medicíne, či umeniu. O Bráne hovoria ako o mieste plnom energie, ako o energetickej bráne.

Aktívna komunita ľudí  v Zaježovej nikoho nepresviedča o správnosti ich životného štýlu. Naopak, s otvorenou náručou láka ľudí, ktorí podobne ako oni milujú prírodu a tradície. Navštíviť ich môžete na mnohých seminároch, workshopoch, festivaloch, či iných udalostiach, ktoré organizujú nielen pre seba, ale najmä pre Vás. Viac informácií o tomto veľkolepom projekte nájdete na ich webovej stránke www.zajezka.sk, alebo môžete sadnúť do auta a vybrať sa cez víkend na malý výlet.

Pozri aj: Traja mladí Slováci, ktorí sa vôbec nepoznali, prešli najdrsnejšiu a najdlhšiu pešiu trasu Slovenska. Z cesty hrdinov SNP pripravujú dokumentárny film

interez.sk (Lukáš M.), foto: zajezka.sk
Uložiť článok

Najnovšie články