Slovensko svojimi prírodnými krásami a historickými pamiatkami predstavuje hotový raj strednej Európy. Niektoré miesta v našej krajine pritom na prvý pohľad ani nevyzerajú, že by sa skutočne nachádzali na Slovensku. Ak vám to teda tento rok s dovolenkou do zahraničia nevyšlo, môžete navštíviť niektoré z týchto 10 miest a razom budete mať pocit, že ste ďaleko za hranicami našej krajiny. Alebo ich môžete navštíviť len tak, aby ste spoznali ďalšie slovenské krásy.
Rímske kúpele
Jednou z najväčších záhad kúpeľného mesta Dudince sú tzv. Rímske kúpele. Kamenné vane vtesané do travertínu, nazývajú miestni Rímskymi kúpeľmi od nepamäti. To, či je ich pôvod skutočne spätý s Rimanmi, dodnes nie je jasné. Z histórie však vieme, že Dunaj tvoril severnú hranicu Rímskej ríše a na jeho oboch brehov stáli početné rímske vojenské tábory. Z tejto informácie i z nálezov rôznych rímskych predmetov v okolí Dudiniec je teda vysoko pravdepodobné, že kamenné kade v miestach, kde ešte pred rokmi vyvierali minerálne pramene, skutočne mohli slúžiť rímskym vojakom na oddych a regeneráciu.
Slovenská Sahara
Ak ste vždy túžili vidieť na vlastné oči púšť, no do Afriky sa vám veľmi nechce, potom stačí vycestovať na Záhorie. Nájdete tu totiž lokalitu nazývanú Šranecké piesky, ktorá je považovaná za akúsi slovenskú Saharu. Púštny dojem vytvorený horúcim pieskom i miestami prekvapivo vysokými pieskovými dunami, vám môžu pokaziť jedine okolité borovicové lesy. Tie boli na Záhorí vysadené práve preto, aby sa viate piesky v tejto oblasti ďalej nerozširovali.
Zámok ako z rozprávky
Bojnický zámok je pre Slovensko skutočnou raritou. Svojou „francúzskou“ architektúrou sa totiž len veľmi málo podobá ostatným stredovekým stavbám našej krajiny. Kým väčšina hradov a zámkov Slovenska slúžila na obranu a pôsobia tak trošku masívnym dojmom, Bojnický zámok sa skôr podobá na honosné zámky Francúzka, Talianska, Nemecka a pri troche predstavivosti, by sme si ho vedeli pokojne predstaviť i v nejakej Disneyovke. Možno i preto je táto historická pamiatka Hornej Nitry často považovaná za jednu z najkrajších historických pamiatok na našom území.
Čínske hory na Považí
Súľovské skaly neďaleko Bytče patria medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie prírodné krásy Slovenska. Vysoké skalné veže, bralá a ihly, ktoré sú pre túto oblasť typické, však nelákajú len turistov z radov Slovákov, ale i množstvo zahraničných návštevníkov. Pred nejakým časom Súľovské skaly učarovali i filmovému štábu obľúbeného historického seriálu Marco Polo. Túto lokalitu si zvolili pre natáčanie niektorých scén do seriálu, ktorého dej sa odohráva v starovekej východnej Ázii na území dnešnej severnej Číny. Pri troške fantázie Súľovské skaly navyše pripomínajú i známe čínske hory Tianzi, ktoré boli inšpiráciou pri tvorbe prostredia planéty Avatar.
Rio de Klin
S 38 metrov vysokou sochou Ježiša Krista na pahorku nad brazílskou metropolou Rio de Janeiro, sa môže tá slovenská verzia porovnávať len sťažka. Napriek tomu, oravská dedinka Klin dostane tých „otvorenejších“, aspoň na malý moment do Brazílie. Na vrchu Grapa sa nad dedinou totiž vyníma 9,5 metrov vysoká socha Krista, ktorá je vernou zmenšeninou brazílskeho originálu. Ide pritom len o tretiu kópiu slávnej brazílskej sochy a o najvyššiu sochu Ježiša Krista na našom území.
Slovenský Grand Canyon
Zádielska tiesňava nie je v pravom zmysle slova kaňonom (z geomorfologického hľadiska), no i tak by sme ju mohli prirovnať k známemu Grand Canyonu v USA. Svojimi rozmermi sa mu síce ani nepribližuje, no na slovenské pomery sa jedná o skutočne monumentálnu tiesňavu. Zádielska tiesňava je dlhá 2 km, hlboká až 400 m a miestami široká len 10 m. Dominantou celej lokality je Cukrová homoľa, 105 metrov vysoká skalná ihla, ktorá je hotovým rajom pre horolezcov. Okrem skalných útvarov nájdete v Zádielskej tiesňave i niekoľko jaskýň, o ktoré v Slovenskom krase rozhodne núdza nie je.
Hammam – kúpele islamského sveta
Kúsok islamského kúpeľného sveta môžete zažiť v Trenčianskych Tepliciach. Nájdete tu totiž typické kúpele Hammam, ktoré tu dala vystavať posledná pani Trenčianskeho hradného panstva Ifigénia de Castries d´Harcourt, ktorej spolu s panstvom patrili i miestne kúpele. Ifigénia o povolenie výstavby požiadala egyptského miestokráľa Izmaila, ktorý jej na pomoc ponúkol svojho dvorného architekta, ktorý na území Slovenska vytvoril v tom čase európsky unikát. Kým v minulosti boli pravé islamské kúpele Hammam určené len pre šľachtu, dnes ich v Trenčianskych Tepliciach môžete navštíviť i vy.
Dedina, kde nevychádza slnko
Ak patríte medzi tých, ktorých láka ponurá tmavá atmosféra oblastí, kde počas zimy niet slnečného svitu, ako napríklad v nórskej dedinke Rjukan, potom nemusíte míňať stovky eur za cestu do severských krajín. Stačí vám počas zimy navštíviť Kraľovany, slovenskú obec s najnižším počtom dní s priamym slnečným žiarením v našej krajine. Kraľovany sa totiž nachádzajú v okrese Dolný Kubín v hlbokej doline medzi pohoriami Veľká a Malá Fatra. Práve táto poloha a kopec Kraľovianska kopa, ktorý sa týči nad obcou zapríčiňujú, že sa počas zimného obdobia do dediny nedostane jediný priamy slnečný lúč. Viac o tom, ako počas zimy život v Kraľovanoch prebieha, nájdete v našom staršom článku.
Islandské kúpele
O Kalamenoch sme písali už niekoľkokrát, priniesli sme vám z tohto miesta i zaujímavé video a dnes ich do zoznamu zaraďujeme znovu. Prírodné termálne kúpele živené energiou Zeme, totiž pripomínajú to, čo nájdete na najväčšom sopečnom ostrove Atlantického oceánu takmer na každom kroku. Ak sa na kúpanie v Kalamenoch odvážite v zime, potom budete mať celkom určite podobný pocit, akoby ste sa nachádzali na Islande. Do reality vás možno vrátia len odpadky, ktoré si tu niektorí turisti občas „pozabudnú“.
Hobitská dedinka na Liptove
Nemusíte cestovať do Stredozeme, dokonca ani na Nový Zéland. Pre návštevu hobitského sveta stačí zájsť na Liptov. V obci Liptovská Teplička totiž nájdete desiatky pivníc, zasadených priamo do miestnych svahov, ktoré sa nápadne podobajú práve na obydlia malých hobitov z Tolkienových príbehov. Väčšina pivničiek stále slúži svojmu účelu a sú súkromným majetkom miestnych obyvateľov, no niektoré sú pre nadšencov a návštevníkov otvorené a prístupné.
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku