Ilustračná foto: TASR

Tohtoročný júl bol najteplejším mesiacom od roku 1931.

Tohtoročné leto je rekordne teplé. Ako informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v tlačovej správe, v porovnaní s rokom 1931 sme prežili najteplejšie mesiace. Na celom území Slovenska bola teplota takmer o 0,5 °C vyššia ako pôvodná rekordná letná teplota z roku 2022. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ide o neštandardne veľký posun, hodnotí SHMÚ. Od roku 2019 ide navyše už o tretie leto, kedy teplota vzduchu presiahla 20 °C.

Preskočili sme rekord, situácia je alarmujúca

V Mužle bola 14. augusta nameraná doteraz najvyššia tohtoročná teplota, a to 38,3 °C. Je to približne o 2 °C menej ako v roku 2007 alebo 2013, kedy teplota vyskočila nad +40 °C.

Napriek tejto skutočnosti bol tohtoročný jún v poradí 6. najteplejším mesiacom od roku 1931. Júl 2024 preskočil všetky merania a stal sa prvým najteplejším mesiacom. Meteorológovia predpokladajú, že august bude 2. alebo 3. najteplejším od roku 1931.

Ako ďalej uvádza správa SHMÚ, správanie zrážok sa v jednotlivých letných mesiacoch výrazne líšilo. Kým v júni boli výraznejšie a nadpriemerné a v júli normálne, v auguste sa vytvoril ich deficit. Celkovo najmenej zrážok spadlo na juhu stredného Slovenska, na Záhorí, na Považí a v Podunajskej nížine. Situáciu komplikovali aj búrky. Najvýraznejšia búrková aktivita krajinu zasiahla v júni.

„Situáciu komplikovali búrky, ktoré výdatnými lejakmi výrazne prispievali do celkového úhrnu zrážok za leto. V dôsledku toho boli zrážky v tohtoročnom lete priestorovo a časovo mimoriadne variabilné. Vplyvom výrazných vĺn horúčav nastalo šírenie pôdneho sucha, ktoré v niektorých obdobiach tohtoročného leta pripomínalo stav v roku 2022 a čiastočne aj v roku 2023,“ upozorňujú odborníci.

Ďalej tiež dodávajú, že znepokojujúce je aj to, že kombinácia vĺn horúčav a sucha sa opakuje každoročne vo výraznejšej forme, čo môže nepriaznivo zaťažovať prírodné ekosystémy.

Uložiť článok

Najnovšie články