Každé mesto na celom svete v sebe ukrýva kus histórie a tak chodia ľudia z celého sveta obdivovať jeho pamiatky. Historickým skvostom je aj Sýrske mesto Palmýra. Práve to patrí medzi najimpozantnejšie historické miesta na svete. Alebo patrilo? Mesto bolo obsadené teroristickou extrémistickou militárnou organizáciou Islamský štát. Odvtedy už nič nie je tak ako predtým.
Oáza, v ktorej mesto Palmýra leží, sa nachádza v strede ničoho. Mesto obsahuje monumentálne ruiny veľkého mesta, ktoré bolo jedným z najdôležitejších kultúrnych centier antického sveta. Dlhé roky bolo dôležitým bodom pre karavány prechádzajúce Sýrsku púšť, vďaka čomu dostala pomenovanie „Nevesta púšte“. Mesto je známe aj ako Tadmor, dokonca sa spomína aj v Biblii. Podľa nej ho totižto založil kráľ Šalamún. Mesto mocnelo na základe obchodných karavanov. Samotní obyvatelia boli považovaní za uznávaných obchodníkov. Bohatstvo umožnilo mestu Palmýra kultúrne rásť. Začali sa stavať nádherné monumentálne pamiatky. Nuž, posúďte sami.
Veľká kolonáda
Považovala sa za hlavnú dopravnú tepnu mesta.
Chrám boha Bela
Ako je už z názvu jasné, chrám je zasvätený hlavnému bohu Palmýrčanov, Belovi. Komplex sa skladá z dvoch častí: opevneného nádvoria a modlitebne.
Agora
Používala sa ako miesto verejných diskusií či ako tržnica.
Tetrapylon
Kedysi na každom z týchto 4 stlpov stála socha.
Údolie hrobov
Pozostáva z početných veží hrobov siahajúce až do prvého storočia.
Okrem týchto pamiatok sa v meste nachádzal aj Chrám boha Naboa, Pohrebný chrám, Diokleciánov tábor a rôzne pohrebné veže. Mesto bolo vyhľadávanou turistickou destináciou, pretože mala prvenstvo spomedzi ostatných miest, najmä vďaka svojmu historickému bohatstvu a tomu, čo sa aj napriek neuveriteľným tisícročiam zachovalo.
Ľudské diela odolajú zubu času niekoľko stoviek rokov, ľudskej hlúposti ani minútu
Bohužiaľ, tieto pamiatky, ktoré boli kedysi šperkom Palmýru, už v takejto podobe naživo nikdy neuvidíte. Stali sa predmetom ničenia a ľudskej devastácie. Všetko sa to spustilo vojnou v Sýrií, v roku 2011. Odvtedy toto nádherné historické mesto čelí útokom a úplnej devastácii. Palmýru prvýkrát poškodili už v bojoch medzi vládnymi vojakmi a rebelmi od februára do septembra 2013, keď boli zbúrané niektoré stĺpy. Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO), ktorá Palmýru zapísala na zoznam svetového kultúrneho dedičstva už v roku 1980. UNESCO tento akt označila za vojnový zločin. Bodaj by aj nie. Ak to takto bude pokračovať aj naďalej, môže sa stať, že mesto Palmýra úplne zmizne a to jediné, čo z neho ostane, bude prach. Nasledujúce fotky sú z roku 2016 a vďaka nim môžete vidieť, ako to vyzeralo pred tým, než Islamský štát začal ničiť mesto.
Islamský štát obsadil Palmýru v roku 2015. Po desiatich mesiacoch sa podarilo Sýrským vládnym silám za pomoci Ruských vzdušných sil armádu vyhnať. Už ku konca roka 2016 sa IS podarilo opäť vstúpiť do starobylého mesta Palmýra. 20.januára 2017 média informovali o tom, že ničili opäť. Medzi pamiatkami, ktoré utrpeli ďalšie škody, boli Tetrapylon aj časť Rímskeho divadla. Najstaršie zrúcaniny na svete z obdobia Rímskej ríše, tak môžu definitívne zaniknúť.
Interez.sk (Anna Zábojníková), wikipedia.org
Nahlásiť chybu v článku