Vojna na Ukrajine trvá už viac ako päť mesiacov, pričom sa už neraz do médií dostali výpovede ruských vojakov, ktorí nezvládajú veľký tlak a zlé podmienky. Najnovšie sa niekoľko z nich vyjadrilo, že bojujú len kvôli vyhrážaniu sa väzením.
Konflikt na Ukrajine spôsobený ruskou agresiou trvá už niekoľko mesiacov. Správy o tom, v akom stave sa nachádza ruská armáda, sa síce množia, no snaha o zisk území neprestáva. Dôvodom môže byť aj to, čo nedávno prezradili ruskí vojaci v rozhovore pre Current Time.
Som morálne vyčerpaný, hovorí Iľja
Desiatnik Iľja Kaminsky a jeho spolubojovníci zo samostatnej výsadkovej brigády začali na prelome júna a júla bojkotovať. Celkom 78 príslušníkov ruskej armády z tejto brigády začiatkom júla oficiálne odmietlo ďalej bojovať.
„Som morálne vyčerpaný. V úrady a vyššie velenie nemám absolútne žiadnu dôveru, a to už od prvého dňa konfliktu,“ povedal 20-ročný Kaminsky v telefonickom rozhovore, ktorý cituje aj CNN Prima.
„Velenie akékoľvek žiadosti o umožnenie odchodu ignoruje,“ pokračoval Kaminsky a dodal, že sa mu pred troma mesiacmi narodila dcéra. „Ešte som ju nevidel. Cnie sa mi po domove,“ dodal. Tieto slová však neostali bez povšimnutia ruskej strany. Akonáhle sa brigáda rozhodla nebojovať, niektorých vojakov umiestnili do provizórneho väzenia.
Nespokojným sa vyhrážali
Kaminsky uviedol, že vojakom nebola za posledné štyri a pol mesiaca poskytnutá žiadna dovolenka, aj keď straty brigády narastali a stále narastajú. Podľa jeho slov bola až polovica jej príslušníkov buď v boji zabitá, alebo zranená.
Na začiatku vojny bolo skupine nariadené brániť novo vytvorenú líniu. Podľa vojenských expertov je jedna brigáda schopná ubrániť územie so šírkou až 16 kilometrov, Kaminského útvar dostal na starosť kontrolovať územie štyrikrát väčšie, približne 64 kilometrov široký pás na Donbase.
Inokedy mali velitelia nariadiť oddielu nezmyselné samovražedné akcie, kedy posielali päť vojakov na obsadenie obce, ktorú strážilo 200 príslušníkov ukrajinskej obrany.
Sám Kaminsky vraj napísal asi dvadsať sťažností a niekoľko žiadostí o prevelenie, jeho veliaci dôstojníci ich ale odmietli. Zúfalí nadriadení potom zvolali všetkých „neposlušných“ vojakov a striedavo sa im údajne vyhrážali, prosili a snažili sa ich prinútiť, aby zostali v službe, alebo aby odvolali svoje žiadosti o ukončenie služby.
„Veliteľské stanovište strážnej služby? Delostrelecká strážna služba? Chce to niekto?“ mali ponúkať aukčným spôsobom vojakom na výber miesta, kam môžu byť preradení. Current Time má nahrávku z celej schôdzky k dispozícii.
Za Rusko bojuje mnoho dobrovoľníkov
Podľa Kaminského nátlak zo strany velenia čiastočne zabral. Väčšina „sťažujúcich sa“ svoje žiadosti stiahla. Zvyšní mali byť zatknutí a umiestnení do provizórneho väzenia v Luhanskej oblasti, kde vraj panujú neľudské podmienky. Tamojší väzni si napríklad musia vystačiť s jedným prídelom jedla denne.
Postavili aj múr hanby
Ruské jednotky na Ukrajine sú z veľkej časti tvorené dobrovoľníkmi, ktorí podpísali zmluvu o službe na dobu určitú. Ďalšou časťou sú príslušníci súkromných vojenských spoločností, ako boli Vagnerovci alebo špecializované poloautonómne jednotky pod velením čečenského vodcu Ramzana Kadyrova.
Nespokojnosť Kaminského a 11. brigády však nie je podľa média v ruskej armáde ojedinelým javom. Velitelia sa snažia, aby sa im problém nezáujmu bojovať nevymkol spod kontroly. V juhoruskom meste neďaleko od gruzínskych hraníc, odkiaľ pochádza viacero vojakov nasadených na Ukrajine, bol postavený tzv. „múr hanby.“
Sú na ňu umiestnené mená, hodnosti a fotografie stoviek vojakov z oblasti, ktorí neuposlúchli rozkazy svojich nadriadených. „Zabudli na svoju vojenskú prísahu, slávnostný sľub. Sľub svojej vlasti,“ stojí veľkým písmom na stene.
Nahlásiť chybu v článku