Foto: Profimedia

Žralok je charakteristický svojím nezvyčajným zjavom, ktorým sa ostatným žralokom podobá len minimálne.

Veľmi vzácny žralok veľkoústy sa prvýkrát objavil pri východnom pobreží Afriky. Doteraz ho naprieč celým pobrežím kontinentu zahliadli iba šesťkrát. To, aký je tento nález vzácny, si miestni rybári zrejme neuvedomovali, keďže ho ulovili a na trhu v Zanzibare predali. Informáciu priniesol web The Conversation. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Žralok je charakteristický svojím nezvyčajným zjavom, ktorým sa ostatným žralokom podobá len minimálne. Jeho obrovské ústa zaberajú polovicu hlavy a celkovo meria asi sedem metrov.

Zvláštna a vzácna ryba

Od ostatných žralokov sa líši ešte niečím – živí sa planktónom.

Vedci o tomto druhu zatiaľ veľa nevedia, keďže od roku 1976, kedy ho objavili zamotaného do reťaze kotvy námornej lode, bolo zazretých asi len 280 jedincov.

Zviera sa dvakrát objavilo pri Juhoafrickej republike, pri Gabone, Libérii, Senegale a Mauritánii. Naposledy ho videli pri Zanzibare, kde ho rybári ulovili a predali za 43-tisíc tanzánskych šilingov, teda necelých 20 eur.

Nedávny nález v Afrike však môže byť obrovským pokrokom. „Tento nález je jediným na východnom pobreží Afriky a rozširuje tak oblasť svetových oceánov, v ktorých tento žralok žije,“ vysvetlil Rhett H. Bennett, morský biológ.

Benett tvrdí, že napriek tomu, že žraloka je možné vidieť len veľmi zriedkavo, nepatrí k ohrozeným druhom. Jeho počet bude zrejme vyšší, ako si doteraz vedci mysleli a ohroziť ho nemôže ani rybolov. Dôvodom je podľa neho to, že sa vyskytuje na miestach, kam rybári nechodia.

Uložiť článok

Najnovšie články