V posledných rokoch sa však začala vynárať aj otázka, ako na nás vplývajú psychedeliká. Čoraz viac vedcov zaujíma napríklad to, ako nás mení LSD. Najnovšia štúdia ukázala, že LSD umožňuje mozgu búrať zábrany a dostať sa tam, kam to bežne anatómia ľudského tela nedovolí.
LSD mení spôsob fungovania mozgu
Prepojenie medzi vedomím človeka a neurálnou anatómiou predstavuje pre vedcov ešte aj dnes záhadu. Nová štúdia publikovaná v časopise NeuroImage však informuje, že ľudský mozog toho s malou pomocou dokáže omnoho viac, ako by ste si možno mysleli. Vedci podali LSD niekoľkým dobrovoľníkom a ukázalo sa, že ich mozog sa oslobodil od toho, čo diktuje anatómia ľudského tela, píše portál Science Alert.
Autori štúdie vysvetľujú, že psychedelická zložka LSD mení ľudské vedomie. Tieto zmeny (či už normálne alebo abnormálne) je v súčasnosti možné sledovať vďaka neinvazívnym zobrazovacím metódam, ako napríklad funkčná magnetická rezonancia (fMRI). Už nejaký čas sa vedci zaoberajú teóriou dynamickej funkčnej konektivity.
V rámci tejto teórie vedci dokazujú, že funkčné prepojenia v mozgu sa časom menia rovnako, ako sa mení aj naše vedomie. Vedomie podľa nich nie je statické, ale neustále plynie. Každý z nás má istý spôsob chápania sveta. Zakaždým, keď ľudský mozog spracúva novú informáciu, musí ju zabudovať už do existujúcej „základne“. Zároveň sa však informácie delia a spracúvajú ich rozličné neurálne systémy, hovoríme teda i integrácii a segregácii vnemov.
Mozog prekonáva hranice stanovené anatómiou
Práve tento proces integrácie a segregácie dokážu psychedelické látky, napríklad LSD, narušiť. V rámci výskumu bolo 20 zdravých dobrovoľníkov požiadaných, aby podstúpili fMRI. Test sa zopakoval o 14 dní. V rámci jedného zo sedení užili dobrovoľníci pred vyšetrením mozgu placebo. Počas ďalšieho sedenia však užili dávku LSD.
Výsledky fMRI ukázali, že vďaka LSD už viac funkčná konektivita nebola závislá od štrukturálnej konektivity. Zároveň sa zmenil spôsob, akým mozog integroval a segregoval informácie. Na každého však LSD pôsobí ináč, zážitok je subjektívny a vyvolané zmeny nie sú uniformné a časom sa menia.
Niektorí ľudia po užití LSD udávajú akýsi pocit rozpúšťania ega. Vedci si myslia, že práve v tomto bode dochádza k reorganizácii sietí v mozgu. Dochádza k abnormálnym zmenám fungovania mozgu, mení sa dynamika jeho fungovania. Jednoducho povedané, vďaka LSD môže ísť mozog za hranice, ktoré stanovuje ľudské telo. Pravdepodobne je práve toto príčina nezvyčajných zážitkov, ktoré ľudia po užití psychedelík udávajú.
Nahlásiť chybu v článku