Foto: flickr.com (itcoin statistic coin ANTANA)

Virtuálna mena bitcoin je každým dňom silnejšia. Mnohí z nás o bitcoinoch nič nevedia, majú nesprávne predpoklady alebo si ešte plne neuvedomujú, aká silná a komplexná táto kryptomena je.

Bitcoin začal v roku 2009. Pôvodne bol prakticky nepoužiteľný a ľudia doňho investovali malé čiastky, za čo dostali veľké množstvo bitcoinov. Odvtedy sa však teší stále rastúcej obľube a hodnote. Lákajúc na svoju anonymitu a ponuku decentralizovaného peňažného systému si našiel mnohých používateľov. Začínal čisto ako kryptomena s digitálnym systémom platieb, no dnes naberá už aj fyzickú formu a vznikajú bitcoinové bankomaty. Už tisíce predajcov prijíma platby v bitcoinoch a ich využitie, tak isto ako ich hodnota, stále rastie. Rastie však aj konkurencia na trhu a komplexnosť systému. Rastie aj počet vyhľadávaní v Google, „bitcoin ako zarobiť„. Už ste to vyhľadávali aj vy?

Článok pokračuje pod videom ↓

Tu je 10 zaujímavých faktov o minulosti, súčasnosti aj budúcnosti tohto netradičného platidla.

Muž, ktorý stojí za vznikom bitcoinu, je známy pod menom „Satoshi Nakamoto“. Nikto však nepozná jeho skutočnú identitu či to, kde žije. Sám je však vlastníkom približne miliónu bitcoinov, ktorých odhadovaná cena je 2,7 miliardy amerických dolárov

pixabay.com

Všetko, čo vieme o osobe pod pseudonymom Satoshi Nakamoto, je postavené len na domnienkach a špekuláciách. Predpokladá sa, že je to muž, Japonec, narodený v apríli 1975. Špekulácie však ukazujú k rôznym IT expertom nachádzajúcim sa v USA. Tieto teórie vznikli na základe Nakamotovej perfektnej angličtiny, ktorá občas pripomínala skôr britskú angličtinu a taktiež, že sa nenašli žiadne dokumenty nasvedčujúce japonskému pôvodu. Predpokladá sa, že softvér pre bitcoin začal kódovať niekedy v roku 2007 a že do roku 2010 kolaboroval aj s inými programátormi. Potom predal vedenie jednému zo svojich kolaborantov, Gavinovi Andersenovi.

Prvá bitcoinová transakcia uskutočnená v reálnom svete bola v hodnote až 10 000 bitcoinov, ktorými bolo zaplatené za dve veľké pizze. Od augustu 2017 sa toto množstvo bitcoinov rovná hodnote 27 miliónov amerických dolárov

WIkipedia/ Lppa

Chvíľu trvalo, kým bitcoin nabral na hodnote, a preto po jeho spustení boli prví držitelia bitcoinov veľmi štedrí. Nakamotov spolupracovník, Gavin Andersen, dokonca kúpil 10 000 bitcoinov za 50 dolárov a následne ich len tak rozdal. Iný programátor, Laszlo Hanyecz z Floridy, uskutočnil prvý nákup bitcoinmi. Teda, nebol to priamy nákup. Hanyecz sa totižto dohodol s dobrovoľníkom z Anglicka, že mu pošle 10 000 bitcoinov a tento Angličan mu na oplátku za vlastné peniaze objedná dve veľké pizze. Vtedy len pár dolárov a dnes 27 miliónov. Krátko na to začal David Foster, farmár z Massachusetts, prijímať bitcoiny ako platbu za jeho ponožky zo srsti alpaky.

Aj keď si mnohí myslia že bitcoiny nie sú limitované, v skutočnosti ich počet v obehu nikdy nepresiahne 21 miliónov

pixabay.com

Pokým typický peňažný systém funguje tak, že banka kontroluje a vyrába platidlá na základe potreby, vznikanie nových bitcoinov funguje inak. Peňažný systém bicoinov je decentralizovaný. To znamená, že neexistujú osoby poverené vypúšťaním a regulovaním tejto kryptomeny. Ľudia si ich teoreticky vyrábajú sami a z toho vzniklo zdanie, že by sa mohli generovať nekonečne. Bitcoiny sú však vytvárané na základe algoritmu, ktorý vopred rozhoduje ako a ako často budú vznikať nové bitcoiny.

Bitcoiny vznikajú, keď užívateľ objaví nový blok. Blok je súbor, ktorý obsahuje zaznamenané dáta transakcie. Je to však zariadené tak, aby sa každú hodinu vytvorilo približne len 6 blokov. Približne každé 4 roky, čiže približne každých 210 000 blokov, sa počet bitcoinov v bloku zmenší o 50 percent.

Výsledkom tohto nastavenia je, že počet existujúcich bitcoinov nikdy nepresiahne 21 miliónov (presnejšie 20 999 999, 9769 bitconov). Verí sa, že posledný bitcoin bude vyťažený 7. mája 2140. Toto je však založené na súčasných technologických limitoch a je veľmi ťažké presne predpovedať, ako sa ťažba bitcoinov vyvinie s technologickými zmenami.

Globálna sila počítačov používaných na ťažbu bitcoinov je 256-krát rýchlejšia než 500 najlepších superpočítačov dokopy

pixabay.com

Keďže bitcoiny využívajú decentralizovaný systém, spoliehajú sa vzťah s tzv. „miners“ alebo po slovensky „baníkmi“, z ktorého profitujú obe strany. Baníci sú jednotlivci alebo organizácie, ktorí využívajú vlastnú energiu a hardvér na ťažbu bitcoinov. Ťažbou sa nazýva proces pripájania nových dát transakcií do bitcoinovej verejnej účtovnej knihy. Týmto vytvárajú chránenú transakciu. Baníci na oplátku dostanú časť zárobku. Prakticky to funguje ako rozvetvená globálna sieť baníkov, ktorí sami na základe určitej motivácie zabezpečujú, že systém zostane decentralizovaný, čestný a bezpečný.

Konkurencia však rapídne rastie. Ako dôsledok tohto vznikajú celé bitcoinové farmy, ktoré na náročnú ťažbu využívajú šialené množstvo silných počítačov. Pri sile sa jedná predovšetkým o to, ako rýchlo dokáže počítač spraviť požadovanú operáciu. Globálna sila využívaná na ťažbu bitcoinov je dokonca až 256-krát rýchlejšia ako 500 najlepších superpočítačov spolu.

Bitcoin už bol aj vo vesmíre

Genesis Mining je najväčšia spoločnosť, ktorá sa špecializuje na cloud mining a predáva kontrakty na ťažbu bitcoinov. Prednedávnom uskutočnili prvú peer-to-peer transakciu vo vesmíre. Pomocou balóna vypustili do vesmíru papierovú peňaženku pripevnenú k 3D modelu bitcoinu. Prešla cez Armstrongov limit, čiže 20 kilometrov, a dosiahla vzdialenosť až 34 kilometrov.

Systém bitcoinov používa niečo ako účtovnú knihu s názvom „block chain“. Vďaka nej je bitcoin prvá virtuálna mena, ktorá pokorila chybu, ktorá povoľovala využiť tú istú jednotku meny dva a viackrát

pixabay.com

Block chain je databáza a niečo ako verejná účtovná kniha, ktorá zaznamenáva všetky bitcoinové transakcie. Keďže je verejná, nepotrebuje vyčlenené osoby, aby na ňu dohliadali. Je spravovaná sieťou komunikujúcich uzlov. Tieto uzly prehodnocujú transakcie a pripájajú ich do svojej účtovnej knihy. Každých 10 minút je do block chain pridaný nový blok a je vyslaný do všetkých uzlov, ktoré si potom vytvoria vlastné kópie novej blockchain. Takýmto spôsobom softvér zistí, že bitcoin bol použitý a zamedzí jeho opätovnému použitiu.

Ak by ste v roku 2010 investovali 100$, dnes by ste mali 72 000 000$

price.bitcoin.com

Od ich vzniku v roku 2009, rástla hodnota bitcoinov exponenciálne. Dnes stojí jediný bitcoin približne 3400 dolárov, čiže približne 2 900 eur. Nevídané šťastie mal napríklad nórsky študent Kristoffer Koch. Ten počas písania svojej dizertačnej práce o šifrovaní v roku 2009 zainvestoval 150 nórskych korún (22.52 eur) do 5 000 bitcoinov. Na túto kúpu zabudol až do momentu, keď sa z bitcoinu v roku 2013 stala celosvetovo známa senzácia. V tomto čase jeho 5 000 bitcoinov malo hodnotu 5 miliónov korún (749 957 eur).

Najväčšia bitcoinová transakcia v histórii bola 194,993 bitcoinov. Toto sa stalo v roku 2013, kedy hodnota tejto transakcie bola 147 miliónov amerických dolárov. Názov tejto transakcie bol: „Hovadsky veľa peňazí!“

blockchain.info

Systém je nastavený tak, že bitcoinové transakcie sú zapísané vo verejných záznamoch. Používatelia sú však identifikovaní len adresami zostavenými z 30 a viac znakov. Takže pokiaľ adresa nie je známa alebo pokiaľ sa užívateľ vyslovene nerozhodol byť identifikovaný, môže zostať v anonymite. Okrem toho, používatelia môžu ku svojim transakciám pridať popis. 22 novembra 2013 bola zaznamenaná transakcia, ktorá obsahovala najvyšší počet bitcoinov (1.6% všetkých bitcoinov v obehu). Táto transakcia mala pri sebe popis „Hovadsky veľa peňazí!“.

Každá bitcoinová transakcia, nezáleží na tom aká malá, využije aspoň také množstvo elektriny, aké by bolo postačujúce pre priemernú domácnosť na tri dni.

digiconomist.net

Ťažba bitcoinov je každým dňom komplexnejšia a zaujíma sa o ňu viac a viac ľudí. Preto si stále vyžaduje viac a viac energie na to, aby objavili čo i len jediný blok. Potenciálna spotreba energie pre každú transakciu je približne 94 KW/h. To sa v dnešnej dobe rovná zásobe energie 3,17 priemerných domácnosti na deň. Je to taktiež trojnásobná spotreba energie, ktorú si transakcie vyžadovali v roku 2015. Vtedy to bol ekvivalent len 1,57 domácnosti na deň.

FBI má hneď po samotnom Satoshi Nakamotovi svetovo najväčšie konto bitcoinov. Toto konto pozostáva zo skonfiškovaných bitcoinov

Wikipedia / Federal Bureau of Investigation

Keďže bitcoinmi sa dá platiť anonymne, boli obľúbeným platidlom aj na najväčšom internetovom čiernom trhu, Silk road. V roku 2013 FBI zatkla údajného prevádzkovateľa Silk road. Zadržaný Dread Pirate Roberts vlastnil približne 144 000 bitcoinov. Verí sa však, že FBI skonfiškovala aj 96 000 bitcoinov od podobného prevádzkovateľa v operácii menom Sheep Marketplace. Prvé miesto vo vlastníctve bitcoinov však stále patrí Satoshimu Nakamotovi, ktorý ich vlastní približne milión.

Pozri aj: Takto sa ťažia Bitcoiny vo veľkom. Táto „farma“ v Rusku mesačne zarobí milióny eur, no musí sa nachádzať v tajnej lokalite

unbelievable-facts.com
Uložiť článok

Najnovšie články