Mrakodrapy prekonávajúce všetky výškové rekordy, obrovské letiská zabezpečujúce prepravu stoviek miliónov ľudí, kolosálne mosty preklenujúce väčšie vzdialenosti ako kedykoľvek predtým. Po celom svete vznikajú ohromujúce stavby, ktoré posúvajú hranice nemožného a prekonávajú všetky konštrukčné limity – či už veľkosťou, komplexnosťou alebo cenou. Toto je výber z tých najimpozantnejších stavieb, ktoré sa nedávno zapísali, alebo ešte len zapíšu do dejín staviteľstva veľkými písmenami.
Expanzia Panamského prieplavu, Panama
Čas na výstavbu: 11 rokov
Cena: 5,25 miliardy dolárov
Panamský prieplav bol vybudovaný už v roku 1914. Od tej doby však lode riadne vyrástli a tak sa im musí prispôsobiť aj samotný prieplav. To je presne ten dôvod, prečo bol spustený projekt na vykopanie nového, 6 kilometrov dlhého kanálu a taktiež na rozšírenie a prehĺbenie už existujúceho. Na celú túto stavbu sa minie 4,4 milióna kubických metrov betónu a dokončený by mal byť v roku 2016.
Hrádza Tri Rokliny, Čína
Čas na výstavbu: 17 rokov
Cena: 25 – 180 miliárd dolárov
Priehrada 3 rokliny je najvýkonnejšou vodnou elektrárňou na svete. Tento obrovský projekt drží tiež niekoľko ďalších rekordov. Kvôli jej výstavbe muselo byť presídlených viac ako 1,2 milióna ľudí, zaplavených bolo 13 veľkomiest, 140 miest a 1350 dedín a celková dĺžka vodného rezervoára je viac ako 600 kilometrov. Hrádza má výšku 183 metrov, šírku 126 metrov a je dlhá impozantných 2335 metrov. Celý projekt však sprevádzala korupcia, negatívny vplyv na životné prostredie a porušovanie ľudských práv. Taktiež nieje známa ani presná cena tejto stavby. Oficiálna suma je 25 milárd dolárov, no skutočné odhady sa končia až pri sume 180 miliárd. Dokončená bola v roku 2006.
One World Trade Center, New York, USA
Trvanie výstavby: 7 rokov
Cena: 3,8 miliardy dolárov
Táto najvyššia budova západnej pologule a s výškou 541 metrov tiež šiesta najvyššia budova na svete a je hlavnou budovou znovu postaveného Svetového Obchodného Centra v New Yorku. Táto výška nieje náhodná – po prepočte na stopy dostaneme číslo 1774, čo je rok, kedy bola podpísaná Deklarácia Nezávislosti. Budova bola otvorená v roku 2014.
Visutý most Aizhai, Čína
Trvanie výstavby: 6 rokov
Cena: 610 miliónov dolárov
S výškou viac ako 360 metrov nad údolím Dehang je siedmym najvyšším mostom na svete a s dĺžkou 1,17 kilometra je zasa 15. najdlhším visutým mostom na svete, pričom je ukotvený na vrcholoch dvoch protiľahlých hôr čím spája dva cestné tunely. O osvetlenie sa každú noc stará 1888 svetiel. Dokončený bol v roku 2012.
Al Maktoum International Airport, Dubai
Trvanie výstavby: 20 rokov
Cena: 82 miliárd dolárov
Žiadne iné letisko Vás nepripraví na veľkosť Medzinárodného letiska Al Maktoum v Dubaji, ktorého rozloha presahuje 21 kilometrov štvorcových a je budované tak, aby sa po ňom dokázalo v rovnaký čas pohybovať viac ako 200 veľkorozmerných lietadiel. Ročne by malo prepraviť viac ako 120 miliónov pasažierov a 200 tisíc ton nákladu. Bude hlavnou súčasťou Dubajského Svetového Centra, ktoré by malo byť dokončené v roku 2027 a spolu s už existujúcim Medzinárodným letiskom v Dubaji bude tvoriť komplex obklopený logistickými centrami, luxusnými golfovými rezortami, obchodnými a exhibičnými centrami s viac ako 3 miliónmi metrov štvorcových obchodných, obytných a hotelových zariadení.
Priemyselný komplex Jubail II, Saudská Arábia
Trvanie výstavby: 10 rokov
Cena: 11 miliárd dolárov
Po dokončení bude toto priemyselné centrum obsahovať viac ako 100 priemyselných budov, 800 tisíc metrov štvorcových veľké zariadenie na odsoľovanie morskej vody, vlastnú elektráreň, dva prístavy, kilomerte železníc, ciest, dialnic a ropnú rafinériu produkujúcu viac ako 350 tisíc barelov ropy denne. K tomu treba pripočítať tiež odstránenie kopcov, výstavbu tunelov, dialnic a potrubí s priemerom 5 metrov pre dodávanie vody na chladenie. Stane sa tak najväčším civilným strojárenským komplexom na svete s viac ako 20 tisíc pracovníkmi počas hlavnej sezóny. Celý projekt by mal byť dokončený v roku 2024.
Dubailand, Dubai
Trvanie výstavby: 17 rokov
Cena: 64 miliárd dolárov
Disney World by sa do tohto zábavného parku zmestil až trikrát. Na rozlohe 278 kilometrov štvorcových sa bude zábavný park Dubailand skladať zo šiestich obrovsnkých tematických zón. Zároveň sa tu bude nachádzať najväčší hotel na svete s 6500 izbami a aj najväčšie nákupné centrum o rozlohe takmer 930 tisíc metrov štvorcový. To ponesie názov Mall of Arabica a jeho súčasťou bude viac ako 1000 obchodov, strešné hotely, pobrežné reštaurácie, múzeá a planetárium. Celý komplex by mal byť dokončený v roku 2025.
Medzinárodná Vesmírna Stanica ISS, Vesmír
Trvanie výstavby: 22 rokov
Cena: 1 trilión dolárov
Medzinárodná Vesmírna Stanica začala svoju cestu v roku 1998 kedy sa na jej výstavbe dohodlo 15 krajín a 5 vesmírnych agentúr. Odvtedy ju zo Zeme navštívilo už viac ako 138 expedícií s celkovým počtom viac ako 200 astronautov. Okolo Zeme krúži závratnou rýchlosťou 7,71 kilometrov za sekundu – pre lepšiu predstavu by jej pri takejto rýchlosti trvala cesta na Mesiac a späť iba jeden deň. Váži takmer 500 ton, pričom je v jej hmotnosti zahrnutých 12 kilometrov elektrických a dátových káblov, dve kúpeľne, posilňovňa a viac ako 3500 metrov štvorcových solárnych panelov (rozloha 8 basketbalových ihrísk). Slúži najmä ako výskumné a testovacie zariadenie, no do budúcna sa počíta aj s úlohou štartovacej a pristávacej stanice pre medziplanetárne lety. V roku 2010 sa konštrukčné náklady pohybovali na hranici 110 miliónov dolárov, no po do jej dokončení v roku 2020 by sa cena mohla vyšplhať až na závratný 1 trilión dolárov a ISS sa tak stane najdrahšou stavbou ktorá kedy bola postavená.
Južno-Severné vodné kanály, Čína
Trvanie výstavby: 48 rokov
Cena: viac ako 79 miliárd dolárov
Hoci poskytuje sever Číny domov pre viac ako 50 percent celkovej čínskej populácie, jeho vodné zásoby nepresahujú 20 percent. Na vyrovnanie tohto nepomeru sa začalo s výstavbou troch obrovských vodných kanálov (každý s dĺžkou viac ako 1000 kilometrov), ktoré budú na sever krajiny prevádzať vodu z troch najväčších čínskych riek na juhu. Po svojom dokončení v roku 2050 budú tieto kanály schopné ročne transportovať 44 miliárd metrov kubických vody. Pôvodné náklady na výstavbu sa odhladovali na 60 miliónov dolárov, no už v roku 2014 bola prekročená suma 79 miliónov dolárov a kedže cena neustále narastá, po dokončení by sa mohlo jednať o najdrahšiu pozemskú stavbu v histórií.
Skytree, Japonsko
Trvanie výstavny: 4 roky
Cena: 1,8 miliardy dolárov
Najvyššia veža na svete (najvyššou budovou stále ostáva Burj Khalifa s výškou 829 metrov) sa nachádza v Tokiu a jej výška je úctyhodných 634 metrov. Nesie šesť obrovských televíznych antén a dve panoramatické výhľadné plošiny vo výškach 350 a a 450 metrov. Dokončená bola v roku 2012.
New Century Global Center, Čína
Trvanie výstavby: 3 roky
Cena: táto informácia je verejnosti neznáma
Expanzia Londýnskeho metra, Anglicko
Trvanie výstavby: 11 rokov
Cena: 23 miliárd dolárov
Medzinárodné letisko Beijing Daxing, Čína
Trvanie výstavby: 11 rokov
Cena: 13 miliárd dolárov
Na odľahčenie takmer úplne vyťaženého letiska Bejing Capital International Airport bola v roku 2014 spustená výstavba úplne nového letiska, ktoré bude tvoriť sedem ranvejí a najväčší letiskový terminál na svete s rozlohou viac ako 720 tisíc metrov štvorcových, ktorý zvládne prepravu 100 miliónov pasažierov ročne. Dokončenie je naplánované na rok 2025.
Kalifornská vysoko-rýchlostná železnica, Kalifornia, USA
Trvanie výstavby: 15 rokov
Cena: 70 miliárd dolárov
V roku 2015 sa začalo s výstavbou 1300 kilometrov dlhej vysoko rýchlostnej železnice, ktorá spojí mestá San Francisco a Los Angeles. Bude mať 24 staníc a vysoko rýchlostné elektrické vlaky sa po nej budú preháňať rýchlosťou až 320 kilometrov za hodinu. Dokončená by mala byť v roku 2030.
popularmechanics.com, thebalance.com, interez.sk (Erik Vlčák)
Nahlásiť chybu v článku