Pred 11 rokmi vznikol v Mohavskej púšti kolos zo zrkadiel pripomínajúci niečo, čo hádam ani nepochádza z tejto planéty. Malo ísť o najväčší solárny projekt svojho druhu na svete. Po 11 rokoch však napokon končí.
Budúcnosť solárnej energie
Ako informuje CNN, z diaľky vyzerá solárny projekt Ivanpah v Mohavskej púšti ako fatamorgána. V skutočnosti ide o tisícky zrkadiel a tri veže. Projekt sa nachádza neďaleko hraníc Kalifornie a Nevady a do prevádzky bol spustený v roku 2014. Malo ísť o budúcnosť solárnej energie. Ubehlo však ledva 11 rokov a nastal jeho koniec.
Spolumajiteľ, spoločnosť NRG Energy, v januári oznámil, že ruší zmluvy s energetickými spoločnosťami a po schválení regulačnými orgánmi začne elektráreň zatvárať začiatkom roka 2026. Priestor plánuje pripraviť na potenciálne opätovné využitie pre nový druh solárnej energie.
Projekt od začiatku čelil kritike a podľa niektorých je to plytvanie peniazmi daňových poplatníkov, ale aj nebezpečenstvo pre životné prostredie. Ochrancovia prírody upozorňovali na to, že Ivanpah má negatívny dosah na púštnu faunu a flóru. Elektráreň vznikla na mieste, kde žili ohrozené suchozemské korytnačky. Intenzívne lúče zo zrkadiel vraj zas upaľovali vtáky zaživa priamo vo vzduchu.
Stál 2,2 miliardy dolárov
V čase vzniku projektu sa technológia nazývaná koncentrovaná solárna alebo termálna solárna energia považovala za potenciálne prelomovú. Ako to funguje? Tisícky počítačmi riadených zrkadiel zvaných heliostatov sledujú slnko a smerujú koncentrovanú energiu do troch veží vysokých takmer 140 metrov.
Na vrchole každej je kotol naplnený vodou. Hyperkoncentrovaná slnečná energia mení vodu na paru, ktorá poháňa turbínu na výrobu elektriny. Jednou z kľúčových výhod tejto technológie mala byť schopnosť akumulovať teplo aj v noci, alebo keď nesvietilo slnko, a to bez použitia batérií.
Projekt získal podporu vlády vo výške 1,6 miliardy dolárov a energetických spoločností Pacific Gas & Electric Company a Southern California Edison, ktoré uzavreli dlhodobé dohody o výkupe energie z elektrárne Ivanpah. V roku 2014 projekt začal komerčnú prevádzku ako najväčšia solárna tepelná elektráreň na svete. Celkovo vyšiel na 2,2 miliardy dolárov.
Projekt bol od začiatku problémový
Už na začiatku sa ale objavilo niekoľko problémov. Napríklad, elektráreň v podstate nikdy nefungovala tak ako mala, vždy bolo potrebné riešiť nejaké nedostatky a problémy. Po technickej stránke bola na prevádzku veľmi náročná. Najväčším problémom je však zrejme to, že medzičasom sa fotovoltaická solárna energia (technológia používaná v solárnych paneloch) stala naozaj veľmi lacnou a dostupnou. V čase výstavby Ivanpah sa o tom nikomu ani len nesnívalo.
Kritici si myslia, že projekt nikdy ani len nemal vzniknúť. Iní kritizujú fakt, že ho takou vysokou čiastkou podporila vláda. Jedným z prvých krokov Donalda Trumpa bolo pozastavenie schvaľovania nových projektov obnoviteľných zdrojov energie na federálnej pôde. Odborníci na obnoviteľnú energiu si ale myslia, že je to chyba a podporovať takéto projekty je dôležité. Nie všetky sú totiž odsúdené na zlyhanie, niektoré sa môžu preukázať ako veľmi prospešné, napríklad spomínaná fotovoltaika.
Nahlásiť chybu v článku