Ilustračná foto: unsplash

Projekt čelí mnohým prekážkam.

Pôvodným plánom bolo megaprojekt v podobe železnice prepájajúcej Lotyšsko, Estónsko a Litvu s Poľskom (a neskôr s Nemeckom) dokončiť do roku 2025. Najnovším cieľom je stihnúť aspoň niektoré časti ukončiť do roku 2030.

Článok pokračuje pod videom ↓

Projekt sa poriadne predraží

Ako informuje Euronews, sieť železníc Rail Baltica by mala prepojiť najmä Rigu, Vilnius a Tallinn. Premávať by mal medzi nimi rýchlovlak, ktorý dokáže dosiahnuť rýchlosť až 250 kilometrov za hodinu. Projekt, z veľkej časti financovaný Európskou úniou, bol spustený ešte v roku 2014.

Estónsky minister infraštruktúry Vladimir Svet po stretnutí s lotyšským a litovským ministrom dopravy uviedol, že cieľom je spustiť osobnú a nákladnú vlakovú dopravu na celej trase Rail Baltica od roku 2030. Je však nevyhnutné projekt znova premyslieť, aby bola jeho stavba efektívnejšia a finančne menej náročná. Práve financie sú totiž príčinou toho, že nevychádza pôvodný plán dokončiť projekt do roku 2025.

Ilustračná foto: pexels

Pri plánovaní projektu v roku 2010 sa rátalo s nákladmi vo výške 3,5 miliardy eur. Náklady ale rastú čoraz viac a súčasné odhady ukazujú, že na dostavanie bude treba až o 19 miliárd eur viac. Nie je jasné, do akej miery je Európska únia, ktorá označila Rail Baltica za jeden z kľúčových európskych dopravných projektov, ochotná do tohto projektu investovať.

Symbolický návrat k Európe

Výstavba novej železničnej trate v celkovej dĺžke 870 kilometrov z estónskeho Tallinnu do litovského Kaunasu a ďalej k poľským hraniciam sa oficiálne začala v roku 2019. Sprevádzali ju však meškania pre spory medzi pobaltskými vládami o tom, kadiaľ má trasa ísť. Kritici zas tvrdia, že vzhľadom na malú populáciu v Pobaltí (v troch pobaltských štátoch žije len niečo vyše 6 miliónov ľudí) je projekt, čo sa osobnej dopravy týka, ekonomicky nevýhodný a mal by sa viac zamerať na nákladnú dopravu.

Ilustračná foto: pexels

Estónsko, Lotyšsko a Litva sú bývalé sovietske štáty a vybudovanie siete železníc má byť symbolickým návratom k Európe. Po dokončení má vysokorýchlostný vlak prekonať 660 kilometrov dlhú trasu z Tallinnu do Vilniusu za tri hodiny a 38 minút. To predstavuje výraznú časovú úsporu oproti súčasnej ceste autom alebo autobusom, ktorá trvá až deväť hodín. Rail Baltica neskôr prepojí pobaltské štáty s Varšavou a nakoniec aj s Berlínom, ktorý je kľúčovým cieľom pobaltských vlád.

Uložiť článok

Najnovšie články