Život v komunistickej Severnej Kórei nie je veľmi jednoduchý. Slepé dodržiavanie pravidiel režimu je absolútnou a nutnou podmienkou na prežitie. O tom, ako to vlastne v tejto krajine vyzerá, sme sa už v minulosti porozprávali s Martinom Navrátilom, ktorý sa s nami podelil o svoje vlastné zážitky. Keď sa však pozrieme na niektoré severokórejské stavby, na prvý pohľad by sme možno ani nepovedali, že táto krajina na tom tak zle. Pri iných zas do očí bije kult uctievania tvrdého režimu. Pozrite sa spolu s nami na 10 tých najúchvatnejších architektonických skvostov tejto (ešte stále) izolovanej krajiny.
Oblúk zjednotenia
Zaujímavá stavba privíta všetkých návštevníkov Severnej Kórey už pri vstupe do hlavného mesta Pchjongjang. Oblúk zjednotenia (Arch of Reunification) bol postavený v roku 2001 a symbolizuje víziu bývalého vodcu krajiny Kim Ir-sena a o zjednotení kórejského polostrova. Monumentálny oblúk je vysoký až 30 metrov a široký dokonca viac ako 60 metrov.
Pamätník Kórejskej strany práce
Ďalším monumentálnym pamätníkom Severnej Kórey je pamätník Kórejskej strany práce, vysoký presne 50 metrov, čo symbolizuje 50. výročie vzniku strany v roku, kedy bol pamätník postavený. Počet tabúľ, ktoré tvoria pás pamätníka, navyše vyjadruje dátum narodenia Kim Čong-Ila.
Rjukjong Hotel
Jednou z najzaujímavejších stavieb Pchjongjangu je hotel Rjukjong, ktorého stavba začala už pred 30 rokmi, no dodnes sa otvorenia nedočkal. Tento hotel mal mať neuveriteľných 3-tisíc izieb a 7 otočných reštaurácií. Napriek tomu, že hotel nefunguje, je stavba dodnes najväčším a najdrahším betónovým skeletom na celej planéte. Megalomanský projekt v tvare akejsi pyramídy, v roku 1992 nakoniec zastavili nedostatok financií, výpadky elektrickej energie a hladomor. Namiesto pýchy krajiny sa tak nad mestom týči ozrutný, 330 metrov vysoký strašiak (najvyššia nedokončená budova sveta). Viac o Rjukjong Hotel sa dočítate v našom staršom článku.
Veža Čučche
Na druhej strane Pchjongjangu, pri rieke Taedong stojí unikátny symbol severokórejskej ideológie. Veža Čučche je pomenovaná rovnako ako oficiálna štátna ekonomická doktrína Severnej Kórey a siaha do výšky 170 metrov. Postavená bola pri príležitosti 70. narodenín Kim Ir-Sena a hovorí sa, že tento vodca vežu aj sám navrhol. Celú stavbu tvorí 25 550 žulových blokov, ktorých počet nie je vôbec náhodný. Je to totiž číslo, ktoré získate po vynásobení 365 a 70.
Detský palác Mangyongdae
Monumentálnou stavbou hlavného mesta Severnej Kórey je aj Detský palác Mangyongdae, v správe kórejského mládežníckeho zboru (Korean Children’s Union). Táto obrovská budova slúži mládeži pre mimoškolské aktivity rôznych druhov od výučby hudby, cudzích jazykov až po športové aktivity. V útrobách tejto stavby nájdete napríklad plavecký bazén, telocvičňu či divadlo s kapacitou 2000 návštevníkov.
Múzeum víťaznej vojny
Pre severokórejský režim má neoceniteľnú ideologickú hodnotu. Múzeum víťaznej vojny (Victorious War Museum) totiž symbolizuje víťazstvo komunistického režimu nad americkým imperializmom počas Kórejskej vojny. A tejto téme je logicky venované i celé múzeum. V jeho útrobách je k dispozícii široká ukážka vojenskej techniky (tej severokórejskej i juhokórejskej – teda ruskej i americkej), ktorá bola v Kórejskej vojne použitá.
Metro
Metro nájdete v Severnej Kórei v jedinom meste a to samozrejme tom hlavnom. Postavené bolo v 70. rokoch 20. storočia a dodnes patrí medzi najhlbšie na celom svete. Pchjongjangské metro má dve linky a celkom 17 honosne zdobených staníc. Žiadnu modernu však nečakajte. Metro je zdobené do tvrdého komunistického štýlu, v ktorom nemôžu chýbať podobizne severokórejských vodcov. Napriek tomu, musí byť návšteva tohto podzemného systému dozaista zaujímavým zážitkom. Viac informácií a fotografií z Pchjongjangského metra nájdete v našom staršom článku.
Štadión 1. mája Rungrado
Štadión 1. mája Rungrado bol otvorený v 1989 pri príležitosti organizácie Svetového festivalu mládeže a študentstva. S kapacitou neuveriteľných 150-tisíc návštevníkov patrí v súčasnosti medzi najväčšie na celej planéte. Multifunkčný štadión hostí napríklad reprezentačné futbalové zápasy krajiny, no i tradičné ideologické športové cvičenia či stranícke manifesty.
Sci-Tech Complex
Jedným z najnovších prírastkov do zaujímavej architektúry Severnej Kórey je technologické a vedecké centrum Sci-Tech Complex. Nachádza sa, ako inak, v Pchjongjangu a dostavaný bol v roku 2015. Zaujímavý je najmä vzhľad budovy, ktorá je postavená do tvaru atómu.
Vedecká štvrť Mirae
Viac-menej novinkou a veľkou zaujímavosťou Pchjongjangu je i vedecká štvrť Mirae. Dokončená bola v roku 2015 a to s cieľom usídlenia veľkého množstva vedeckých inštitúcií Technickej univerzity Kim Cheak a jej zamestnancov. Celkom nová „betónová“ džungľa má typický industriálny ráz a pripomína klasickú socialistickú výstavbu, na akú sme zvyknutí i na Slovensku. I keď je potrebné uznať, že kým sú stavby nové, pôsobia pomerne zaujímavou atmosférou.
businessinsider.com, wikipedia.org
Nahlásiť chybu v článku