Foto: TASR - Dano Veselský

Mednyánszkeho diela mali byť vypožičané jednej z galérií v meste Chicago.

Zo Slovenskej národnej galérie (SNG) odišlo v pondelok 31. marca asi 65 ľudí po tom, ako podali hromadné výpovede. Inštitúciu aktuálne ešte stále vedie v poradí už tretí poverený riaditeľ Jaroslav Niňaj. Toho odborní zamestnanci označili za človeka, ktorému musia hlásiť každý svoj krok a ktorý využíva normalizačné praktiky. Podľa dnes už bývalej riaditeľky úseku správy zbierok a fondov Márie Bohumelovej, pri ňom zasa údajne za nitky ťahá Peter Lukáč, generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva a štátneho jazyka.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Podľa Bohumelovej šéf sekcie kultúrneho dedičstva Peter Lukáč prostredníctvom Niňaja rozhoduje o chode SNG a poverený riaditeľ nerobí „takmer žiadne rozhodnutia bez jeho vedomia a schválenia“. Takto mala SNG prísť o dôležitú spoluprácu s USA.

Interez požiadal povereného generálneho riaditeľa o vysvetlenie situácie. Do vydania článku sme stanovisko nedostali.

Foto: Facebook (Slovenská evanjelická jednota) Peter Lukáč stojí v strede, vedľa Ivana Korčoka

Výstava v USA

Uznávaná súkromná galéria v Chicagu, Wrightwood 659 organizuje veľkú medzinárodnú výstavu, na ktorej vystavuje diela z prestížnych svetových galérií ako napríklad The Metropolitan Museum of Art, Musée d’Orsay, The Tate, National Museum of Denmark, požiadala Slovenskú národnú galériu o výpožičku dvoch diel Ladislava Mednyánszkeho.

Malo ísť o dve figurálne kompozície od Ladislava Mednyánszkeho – Kľačiaci odsúdenec a Sputnaný (Otrok). Galérii v Chicagu v súvislosti s ich výpožičkou už prirodzene vznikli viaceré finančné náklady. Na svojich stránkach promovali aj spoluprácu so SNG a teraz je všetko pre bezdôvodné rozhodnutie jedného úradníka zrušené.

Venujeme sa aj dôležitým témam. Veríme, že tieto informácie by mali byť prístupné pre všetkých, preto sme sa tento článok rozhodli odomknúť.💡Žurnalistika však nie je zadarmo. Spraviť sme tak mohli vďaka našim predplatiteľom. Pridajte sa k interez PREMIUM a získajte:

  • 📰 Články bez reklám na interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
  • 📚 Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
  • 🎁 Prístup k exkluzívnym benefitom

Jeden z obrazov bol ministerstvom kultúry zatrhnutý, pretože vznikli obavy, že by sa nemusel vrátiť späť na Slovensko. Niekedy sa totiž podľa Bohumelovej môže stať, že si na dielo začne nárokovať rodina, prípadne iný možný majiteľ, ktorému mohlo v minulosti patriť, hoci sa to počas jej kariéry v SNG ešte nestalo, a bolo málo pravdepodobné, že by sa tak udialo v tomto prípade.

V prípade druhého obrazu však boli všetky záležitosti ošetrené. „Sú k nemu všetky potrebné podklady, kúpna zmluva, kde je jasne napísané, že SNG ho kúpila od fyzickej osoby. Tá napísala, že sa kúpou vzdáva nároku na dielo,“ hovorí.

Po mesiaci „naťahovačiek“, či obraz do Ameriky pošlú alebo nie, bolo napokon toto jedno dielo prisľúbené, že môže vycestovať. Desať dní predtým, ako ho mali zo SNG odoslať, to však poverený riaditeľ zrušil.

Rozhodnutie na poslednú chvíľu

„Desať dní pred odvozom prišiel Niňaj, položil mi papier na stôl a povedal: “Šéf to zrušil”. Myslel tým Petra Lukáča z Ministerstva kultúry SR. Keď som chcela vysvetlenie, nič som sa nedozvedela. Povedal mi, že mám Američanom napísať, že sa to ruší,“ opísala Bohumelová situáciu.

Dodáva, že výstava sa otvára o mesiac, 2. mája 2025, všetko bolo pripravené a vedenie ani neuviedlo dôvod. Keď sa Niňaja skúšala opakovane pýtať, prečo sa tak rozhodli, odpoveďou bolo len: „Lebo.“ Nezdalo sa, že by mu to bolo dvakrát príjemné,“ dopĺňa Bohumelová.

Foto: interez.sk

Jednou z príčin mohla byť podľa Bohumelovej tematika výstavy, ktorá bola zameraná na homosexualitu v dielach z 19. storočia a starších. Podľa Niňaja, ktorý len interpretoval zdôvodnenie MK SR, však bol zákaz výpožičky spojený výhradne s autorskými právami.

„Čo je v prípade Mednyánszkeho absurdné, a ak mali na mysli majetkové práva, tak minimálne v prípade druhého obrazu je absurdné aj to, keďže je k dielu kompletná dokumentácia a dielo je už od roku 1959 v zbierkach SNG v riadnej evidencii,“ upresňuje Bohumelová.

SNG teda musela mesiac pred otvorením výstavy a desať dní pred plánovaným odoslaním obrazu oznámiť Američanom, že obraz nepožičia. „Spolu s kurátorkou Katarínou Beňovou sme im napísali, čo je vo veci. Keďže im vládne Trump, sú pomerne empatickí. Odpísali, že to chápu, ale že desať dní pred odvozom je to zvláštne a neprofesionálne,“ uzatvára.

Otázniky nad budúcnosťou SNG

Od galérie už bočia nielen partneri zvonka, ale aj tí v jej jadre. 31. marca, v deň, keď z inštitúcie odišla značná časť odborných pracovníkov, prišli dve výpovede zo spolupráce.

Antimúzeum s dielami Júliusa Kollera oznámilo, že v galérii už viac nechce zotrvať. Súkromná zbierka diel jedného z najuznávanejších autorov nielen u nás, ale aj vo svete, zmizne do konca apríla.

„Povedali, že si už nevedie predstaviť ďalšiu spoluprácu. Ide o veľkú súkromnú zbierku, a keďže množstvo odborných kolegov odišlo, myslia si, že im už nemá kto garantovať, že sú diela v bezpečí. Je to smutné, pretože Július Koller je vo svete veľmi vyhľadávaný, no ich obavám rozumiem,“ konštatuje Bohumelová.

Foto: interez (Monika Šuchová)

Otáznik visí aj nad fungovaním Umenovednej knižnice. Tá vznikla spojením služieb Knižnice Slovenskej národnej galérie a Akademickej knižnice Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU). Vysoká škola však v pondelok 31. marca ukončila spoluprácu s tým, že začne knihy sťahovať.

Podľa Bohumelovej slov je v ohrození aj jedno z najunikátnejších miest v Bratislave, a to Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov. Tvrdí, že pre súčasné vedenie galérie, teda Jaroslava Niňaja, za ktorým stojí Peter Lukáč, no i ministerstvo kultúry samotné, je „tŕňom v oku“.

Uložiť článok

Najnovšie články