Možno ste si to všimli aj vy. Idete do nákupného centra, do obchodu či k lekárovi a na mieste vyhradenom pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) sa nachádzajú zaparkované luxusné autá, ktorých cenovka sa blíži aj ku 100-tisíc eur. Keďže ale majú za sklom umiestnený parkovací preukaz ŤZP, je to na prvý pohľad v poriadku.
V prvom rade je dobré si ujasniť pojmy. V minulosti sa používala a stále je aj dosť zaužívaná skratka ZŤP, momentálna legislatíva však uvádza termín ŤZP, teda fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím.
Tejto osobe môže byť vydaný doklad ŤZP, ktorý slúži na uplatnenie zliav a výhod (napríklad v doprave, kultúre, v oblasti miestnych daní). Ako uvádza stránka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, výšku zliav a výhody určujú dotknuté rezorty alebo konkrétni poskytovatelia služieb.
Táto osoba môže požiadať o vydanie parkovacieho preukazu. Výhody plynúce z držiteľstva parkovacieho preukazu sú ustanovené zákonom č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Vodič vozidla s parkovacím preukazom môže stáť na mieste vyhradenom pre vozidlá prepravujúce osoby s ŤZP, nemusí po nevyhnutne potrebný čas dodržiavať zákaz státia, či môže, ak je to nevyhnutné, vchádzať aj tam, kde je dopravnou značkou vjazd povolený len vymedzenému okruhu vozidiel a do pešej zóny.
Štát týmto krokom chce uľahčiť osobám so zdravotným postihnutím prepravu, mobilitu a vyhradenými parkovacími miestami tiež pomôcť, aby sa k službám dostali jednoduchšie, nemuseli prekonávať bariéry v podobe nerovností terénu či schodov. Parkovacie boxy sú umiestnené čo najbližšie pri vstupe do konkrétnych budov a tiež sú oveľa širšie ako klasické miesta, aby bol vôbec možný nástup a výstup do a z automobilu, napríklad v prípade, ak držiteľom parkovacieho preukazu je osoba na invalidnom vozíku. Navyše, na mnohých spoplatnených miestach je takéto parkovanie zadarmo alebo za zvýhodnenú cenu.
Lukratívne miesta
Výhody pre držiteľov parkovacieho preukazu ŤZP sú teda jasné a asi každý vodič by rád parkoval na veľkom mieste hneď pri vstupe do budovy. A keďže ľudia sú vynaliezaví, tak sa medzi Slovákmi rozmohlo jedno veľmi odsúdeniahodné správanie.
Samotnou kategóriou sú ľudia, ktorí zaparkujú na miestach určených pre osobu so zdravotným postihnutím a dúfajú, že im na to nikto nepríde. Za takéto konanie im hrozí pokuta až do výšky 150 eur. Príkladom takéhoto konania bol aj známy podnikateľ Marián Kočner, ktorý bežne parkoval svoje luxusné autá na miestach ŤZP. Svoje konanie obhajoval tým, že parkuje na týchto miestach preto, aby si neobúchal dvere na aute.
Jedným z možných riešení tohto problému prišla aj bratislavská mestská časť Karlova Ves, ktorá v apríli tohto roka nainštalovala skúšobne na 23 miest senzory, ktoré upozornia, že na mieste vyhradenom pre ŤZP neoprávnene parkuje vozidlo. Ako informuje SITA, vodičom rozdali 23 elektronických kariet, ktoré si majitelia odložili do áut. Keď zastanú na vyhradenom mieste, senzor vďaka karte zaregistruje, že na mieste stojí oprávnené vozidlo.
Obchodovanie s preukazmi
Sofistikovanejšou kategóriou vodičov sú tí, ktorí si preukazy ŤZP zadovážia, napríklad kúpou. Pred približne dvomi mesiacmi sa na inzertnom portály objavil inzerát, kde muž chcel kúpiť takýto parkovací preukaz. Obhajoval sa tým, že ho bude používať iba vo Viedni, kde navštevuje svojich rodičov. Ponúkal rovno aj riešenie. Ten, kto mu preukaz predá, potom môže ísť nahlásiť stratu svojho preukazu a zadovážiť si nový.
Keďže preukaz sa umiestňuje za okno zaparkovaného auta, policajti, ktorí auto kontrolujú, nemajú možnosť bez prítomnosti vodiča overiť jeho platnosť. Fotografia osoby, na ktorú je preukaz vydaný je na zadnej strane. Policajti by teda museli dotyčného pristihnúť priamo pri páchaní tohto činu.
Ďalším podvodom spojeným s parkovacími preukazmi je jeho jednoduché okopírovanie. To, v prípade nekvalitnej kópie, je za určitých okolností vidieť, aj keď je preukaz za sklom a polícia má väčší dôvod počkať na vodiča a skontrolovať ho.
Poslednou kategóriou sú ľudia, ktorí tieto preukazy majú napríklad po svojich zosnulých príbuzných. Tie by sa mala rodina odovzdať, no často sa to nedeje a oni tak využívajú aj takéto „dedičstvo“.
Najzarážajúcejšie je ale myslenie takýchto ľudí a ich konanie. Závidenie niekomu to, že kvôli svojmu zdravotnému postihnutiu má výhodnejšie parkovacie miesto, či to, že za parkovanie nemusí platiť ako iní ľudia, je maximálny hyenizmus. Asi by sme nenašli jedného držiteľa preukazu na parkovacie miesto, ktorý by v okamihu svoj preukaz s výhodami nevymenil za to, aby nebol zdravotne znevýhodnený.
Nahlásiť chybu v článku