Bývalý ruský prezident a aktuálne podpredseda Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev už hovorí o ďalšej neexistujúcej krajine. K Ukrajine už pribudlo aj Lotyšsko. Okrem toho, že Rusko rozšírilo tento „zoznam“, z iného zoznamu, spomedzi teroristických krajín plánuje už čoskoro odstrániť Taliban.
Ďalšia neexistujúca krajina
Medvedev na sociálnej sieti Telegram v nedeľu 6. októbra zverejnil „prehľad udalostí“. Okrem iného spomenul aj Lotyšsko. „Prezident neexistujúcej krajiny „Lotyšsko“, ktorý chcel smrť Ruska, si zlomil ruku. Škoda, že nie krk. Čakáme,“ napísal.
Medvedev tiež spomenul výrok ruskej lyžiarky Eleny Vyalbe, ktorá by fakt, že sa ruskí a bieloruskí lyžiari či biatlonisti nemôžu zúčastniť medzinárodných súťaží, vyriešila tým, že by na Londýn zhodila bombu.
„Naša slávna lyžiarka Elena Vyalbe navrhla zhodiť bombu na Londýn. Správne, samozrejme, ale problém sa musí vyriešiť pri koreni a okamžite potopiť prekliaty ostrov anglosaských psov,“ odkázal.
Exprezident okrem iného tiež reagoval na niektoré hlasy z Kyjeva, že by sa vojna mala presunúť do Bieloruska. „Potom bude mať Alexandr Grigorievič (Lukašenko, bieloruský prezident, pozn. red.) všetky dôvody obrátiť sa na Rusko, aby použilo taktické jadrové zbrane umiestnené v Bielorusku. A bude pre neho ťažké odmietnuť potešenie z pohľadu na svetlá v Kyjeve,“ vyhráža sa Medvedev.
Taliban už nebude teroristická organizácia
Kremeľ plánuje vyškrtnúť afganské hnutie Taliban zo zoznamu teroristických organizácií. Upozornila na to TASR na základe informácií agentúry TASS. V piatok to mal v Moskve oznámiť osobitný predstaviteľ ruského prezidenta pre Afganistan Zamir Kabulov,
Podľa jeho slov bolo principiálne rozhodnutie o vyradení Talibanu zo zoznamu už prijaté. Aktuálne sa čaká na to, kým bude formalizované v zákonnom rámci.
Konzultácie o situácii v Afganistane Kabulov vysoko ocenil, pričom zdôraznil, že „Afganistan čoraz viac organicky zapadá do našej regionálnej rodiny“.
Šéf rezortu zahraničných vecí Sergej Lavrov sa mal v piatok v Moskve stretnúť so šéfom diplomacie Talibanu Chánom Muttakím. Podľa jeho slov je Moskva presvedčená o potrebe udržiavať pragmatický dialóg so súčasnou vládou v Afganistane.
„Konštruktívna interakcia s afganskými partnermi spĺňa záujmy bezpečnosti a ekonomického rozvoja regiónu, ako aj snahy o vnútroafganské zmierenie,“ odkázal.
Nahlásiť chybu v článku