Aj keď však taká možnosť existuje, nie je vôbec jednoduché transplantáciu uskutočniť. Jedným z dôvodov je najmä fakt, že čakateľov je viac ako darovaných orgánov. Zoznam pacientov je dlhý a neraz sa čaká celé roky a nejeden pacient toľko času ani nemá. Ako však píše denník The Guardian, odborníci prichádzajú s novou možnosťou.
Organoidy
Pokiaľ ide o transplantácie orgánov, odborníci z najrôznejších oblastí na tom pracujú už celé roky. Napríklad, v laboratóriách sa vyvíjajú organoidy, ktoré pripomínajú reálne orgány, avšak k tomu, aby boli použiteľné na transplantáciu, je potrebných ešte mnoho rokov. Ďalšou možnosťou, nad ktorou odborníci uvažujú, je transplantácia orgánu z prasaťa do človeka.
Transplantácie už v priebehu troch rokov
Samozrejme, srdce prasaťa určené na transplantáciu bude musieť byť špeciálne prispôsobené, no popredný britský chirurg, Terence English, si myslí, že niečo také bude možné už v priebehu nasledujúcich troch rokov. Navyše, srdce nebude jediným orgánom, ktoré bude možné z prasaťa transplantovať.
Xenotransplantácia
Od vôbec prvej vykonanej transplantácie srdca ubehlo už 40 rokov a pre denník The Sunday Telegraph sa Terence English vyjadril, že čoskoro bude možné transplantovať napríklad aj prispôsobenú obličku z prasaťa do človeka. Tomuto druhu transplantácie sa hovorí xenotransplantácia a ak sa ukáže, že bude transplantácia prasacej obličky úspešná, pristúpi sa k testovaniu transplantácie srdca.
Génová terapia
Prečo práve orgány z tohto zvieraťa? Fyziologicky sú orgány prasiat najbližšie k tým ľudským a už teraz sa srdce prasaťa využíva na testovacie účely. Napríklad, tento rok v máji na prasacích srdciach skúšali odborníci génovú terapiu, ktorá by mohla pomôcť pacientom, ktorí utrpia srdcový infarkt.
Regenerácia srdca
Ako uvádza portál Nature, génová terapia spočíva v implantovaní genetického materiálu s názvom microRNA-199 do srdca, ktoré bolo poškodené následkom infarktu. Po implantácii genetického materiálu do prasacieho srdca sa orgán začal postupne regenerovať. Po jedinom mesiaci bolo srdce prasaťa takmer celkom zahojené.
Trvalé poškodenie srdca
Infarkt myokardu je spôsobený náhlym upchatím koronárnej tepny, následkom čoho zlyhá činnosť srdca. Po infarkte ostáva srdce neraz trvalo poškodené a následky musí pacient znášať do konca života. Problémami so srdcom trpia milióny ľudí po celom svete. Aj na Slovensku ochorenia srdca ohrozujú mužov aj ženy, každý druhý človek umiera práve na ochorenia srdca ciev.
Potrebných je ešte mnoho výskumov
Liek, ktorý by dokázal aspoň čiastočne napraviť poškodenia po infarkte, je preto snom každého kardiológa. Nanešťastie, kým sa liečba dostane k človeku, potrvá to ešte nejaký čas. Každé prasa, ktoré podstúpilo spomínanú génovú terapiu, totiž po nejakom čase zomrelo. Vedci totiž expresiu génu nedokázali kontrolovať, čo znamená, že nevedeli odhadnúť finálny produkt.
theguardian, npz
Nahlásiť chybu v článku