Žien v politike je stále málo. Tento problém má hlboké korene. Čelia vyhrážkam, nenávistným komentárom či urážkam. A často sú hodnotené aj za niečo, čo nemá nič spoločné s ich prácou. Niektoré političky pre Denník N priznali, že takmer denne čelia neprístojnému správaniu svojich mužských kolegov. Kritika sa však ozýva aj z bulvárnych médií.
Prezidentka Zuzana Čaputová, prvá žena na Slovensku, ktorá zastávala najvyššiu ústavnú funkciu, bola počas svojho obdobia terčom mnohých. Tí nesledovali, ako vykonáva svoj mandát, ale napríklad to, ako je oblečená alebo prečo nemá zafarbené vlasy a je jej vidno šediny.
Snahu o upriamenie pozornosti spoločnosti na vzhľad političiek kritizuje aj občianske združenie Bez sexizmu, ktoré udeľuje anticenu Sexistický kix.
Stop sexizmu
„Niektoré médiá stále nepochopili, že hodnotiť vzhľad a oblečenie političiek je cez čiaru,“ píše Bez sexizmu. Spomína napríklad jeden z článkov Nového času z dňa, kedy sa rokovalo o odvolávaní ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej a šéfky kultúry Martiny Šimkovičovej.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Nový čas sa však venoval tomu, ako sa obliekli. Okrem nich si „hodnotenie odborníčky na outfity“ vyslúžila aj Denisa Saková, ministerka hospodárstva.
Združenie, ktoré udeľuje anticenu Sexistický kix vysvetľuje, prečo nie je v poriadku, ak sa verejnosti prezentuje hodnotenie oblečenia političiek. „Ide o dvojitý meter – politici sa takto takmer nikdy neposudzujú. Médiá posilňujú rodové stereotypy, podľa ktorých hodnotu žien určuje ich vzhľad a oblečenie, všetko ostatné je druhoradé.“
Dodáva tiež, že tieto „súťaže krásy“ podkopávajú profesionalitu, serióznosť a autoritu žien v politike a navyše odkláňajú pozornosť od toho, na čom naozaj záleží – od ich kompetencií, navrhovaných politík, úspechov, vykonanej práce a iných dôležitých činov či vecí.
Nahlásiť chybu v článku