Krajská prokuratúra aj NAKA sa zaoberajú nedávnymi skutkami, ktoré sa týkajú aj premiéra Igora Matoviča. V prípade prokuratúry ide o nákup testov, v prípade NAKA o zdieľanie fotografie s hákovým krížom.
Krajská prokuratúra v Bratislave koná v prípade nákupu antigénových testov RapiGen a s tým súvisiacich výrokov premiéra Igora Matoviča na adresu ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Vo veci sa začalo trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, potvrdila prokuratúra.
Riešia sa vyjadrenia Matoviča voči Sulíkovi
„V danej veci koná KP Bratislava od 22. januára, a to pôvodne na základe vlastných poznatkov Generálnej prokuratúry odstúpených na KP v Bratislave, pričom dodatočne bolo prijaté aj trestné oznámenie oznamovateľa ĽSNS,“ povedal pre TASR prokurátor a hovorca krajskej prokuratúry Matej Izakovič.
O tom, že sa prokuratúra zaoberá vyjadreniami Matoviča voči Sulíkovi, informoval 28. januára generálny prokurátor Maroš Žilinka. Matovič v súvislosti s nákupom testov obviňoval Sulíka zo smrti tisícov ľudí. Žilinka dal následne pokyn na preverenie nákupu jedného milióna antigénových testov značky RapiGen Správou štátnych hmotných rezerv SR za 3,9 milióna eur. Stíhania sa zatiaľ neviažu ku konkrétnej osobe.
NAKA vyšetruje šírenie extrémistického materiálu
Národná kriminálna agentúra začala v súvislosti so statusom s fotografiou hákového kríža, zverejnenom na oficiálnom profile premiéra Igora Matoviča na sociálnej sieti, trestné stíhanie za prečin sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Pre TASR to potvrdil asistent poslanca Národnej rady Richarda Rašiho Martin Dorčák, ktorý pre status v novembri 2020 podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Lepší výkričník demokratickému Slovensku ani tí “slušní ľudia” spred Úradu vlády nemohli zanechať. #NovemberNámNeukradnú #HlavyHore 🇸🇰✌️
Uverejnil používateľ Igor Matovic Utorok 17. novembra 2020
Status bol zverejnený na premiérovom profile 17. novembra 2020 okolo 22.00 h s textom: „Lepší výkričník demokratickému Slovensku ani tí ‚slušní ľudia‘ spred úradu vlády nemohli zanechať“. Predseda vlády tak reagoval na protesty, ktoré sa počas Dňa boja za slobodu a demokraciu konali v centre Bratislavy.
Autor príspevku sa podľa Dorčáka dopustil trestného činu rozširovania extrémistického materiálu. Jeho podnet sa týka tiež ľudí, ktorí hákový kríž počas protestov 17. novembra v Bratislave nainštalovali. „Zverejnením fotografie hákového kríža na sociálnej sieti na profile predsedu vlády SR, ktorý má ku dňu 18. novembra 2020 o 20.30 h. 258 528 sledovateľov, príspevok zaznamenal viac ako 10 000 reakcií, vyše 2200 komentárov a 695 zdieľaní, takže sa dá predpokladať, že tento príspevok videlo viac ako 200 000 ľudí,“ uviedol Dorčák v podaní na prokuratúru.
Nahlásiť chybu v článku