Mnohé vedecké problémy ostávajú nevyriešené celé desaťročia, či dokonca aj niekoľko storočí. Ich rozuzlenie potom s odstupom času prináša o to väčší prínos a pozornosť vedeckej komunity. Najnovšie sa podarilo vyriešiť jeden 100-ročný matematický problém, ktorý môže pomôcť dnes viac ako kedykoľvek predtým.
Matematikovi z Univerzity v Bristole sa podarilo vyriešiť 100 rokov starý matematický problém, ktorý je možné použiť na predpovedanie pravdepodobnosti stretnutí ľudí a prenosu napríklad infekčného ochorenia v uzavretom priestore bez potreby vykonávať zdĺhavé a náročné počítačové simulácie. O významnom míľniku v matematicko-štatistickej fyzike informuje na svojom webe priamo spomínaná univerzita.
Riešiť budú môcť aj nemožné problémy
Objav sa podaril vedcovi talianskeho pôvodu menom Luca Giuggioli, ktorý aktuálne pôsobí na Katedre inžinierskej matematiky na univerzite v anglickom Bristole. Vo svojej novej štúdii publikoval presný a storočie hľadaný spôsob, ako vypočítať pravdepodobnosť obsadzovania difúznej častice v obmedzenom priestore. Doposiaľ boli takéto výpočty možné len s pomocou počítačových simulácií.
„Objavenie tohto presného analytického riešenia nám umožňuje riešiť problémy, ktoré boli v minulosti takmer nemožné z dôvodu neprimeraných výpočtových nákladov,“ komentuje výsledok svojej práce Giuggioli.
As if 2020 hasn’t been wild enough, someone* has now solved lattice random walk dynamics exactly
*Luca Giuggioli, University of Bristolhttps://t.co/b3pR5Rrstg
— Kelly Pawlak, Ph.D. 🧢 (@KellyPawlak) May 31, 2020
Giuggioli pri svojom riešení prepojil dve komplikované metódy, a to Chebyshevove polynómy a tzv. metódu obrazov. Nový objav zo sveta matematiky má teraz ďalekosiahle uplatnenie. Vedci s jeho pomocou môžu skúmať difúziu molekúl vo vnútri buniek, pohyb baktérií v Petriho miske či analyzovať pohyb divožijúcich zvierat. Nová metóda by mohla aktuálne nájsť využitie najmä vo virológii. Výpočet totiž dokáže predpovedať spôsob a rýchlosť prenosu patogénu v spoločnosti.
Nahlásiť chybu v článku