Matematik Richard Kollár včera upozornil, že dáta, ktoré Slovensko na medzinárodnej platforme zverejňuje neodrážajú realitu, s akou sa tu pasujeme už niekoľko týždňov. Ak vám graf príde zvláštny a až príliš pozitívny, nie ste sami.
Medzinárodný web worldometers.info zverejňuje dáta z jednotlivých krajín. Zdá sa, že údaje zo Slovenska hovoria len o pozitívnych PCR testoch. Antigénové testy v štatistike nie sú a teda krivka na grafe ide postupne dole, čo by naznačovalo, že sa u nás situácia výrazne zlepšuje.
Medzinárodná blamáž
Minister zdravotníctva však na svojej utorňajšej tlačovej besede informoval, že situácia na Slovensku v súvislosti s novým koronavírusom sa mierne zhoršila. Denne zomrie pre nový koronavírus okolo 100 ľudí. Reprodukčné číslo je mierne nad hodnotou 1. Podľa štatistík zo včera za uplynulý deň pribudlo 3 179 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 3 067 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera sa ich urobilo 167 556.
Keďže antigénové testovanie je momentálne mantrou Slovenska a bez testu sa v niektorých okresoch človek nedostane ani do práce, nie je pravdepodobné, že ich budeme robiť zrazu menej. Prečo však Slovensko na medzinárodnej úrovni o antigénových testoch neinformuje, nie je známe.
Ako napísal matematik Richard Kollár, „ak niekto chce vedieť, ako vyzerá medzinárodná blamáž, tak presne takto“ a zverejnil obrázok priamo zo stránky worldometers.info.
Z grafu jednoznačne vyplýva, že na Slovensku máme menej ako 20-tisíc aktívnych prípadov. Štatistiky, ktoré sú každodenne zverejňované však tvrdia niečo iné. „Pre istotu dodávam, že obrázok je úplne zle a reportujeme do sveta úplne nesprávne dáta“, napísal v závere postu Kollár.
Ak niekto chce vediet, ako vyzera medzinárodná blamáž, tak presne takto (obrázok z medzinárodnej stránky…
Uverejnil používateľ Richard Kollar Streda 10. februára 2021
Rovnako upozornil aj na to, že analytici ešte stále nepoznajú presný výsledok skríningu spred pár týždňov, aby mali presnejšie údaje po obciach a mestách, nie len po krajoch a regiónoch.
Nahlásiť chybu v článku