Foto: Warner Bros, AccuSoft Inc.

To najsilnejšie kúzlo, ktoré Harry Potter vykúzlil nesúvisí s jeho čarovným prútikom, ale s posolstvom, ktoré šíri.

Harry Potter nie je len obyčajná postava, nie je to obyčajná séria kníh, ani obyčajná séria filmov. Ak ste fanúšikom čarodejníckeho sveta, môžete film vidieť aj desaťkrát, nikdy vás neomrzí a nikdy nestratí svoje čaro. Ak ste na tom podobne, máme pre vás novinku, ktorá vás poteší.

Článok pokračuje pod videom ↓

Psychológovia nedávno publikovali článok v časopise Journal of Applied Social Psychology, v ktorom popísali zaujímavé zistenia. Štúdie dokázali, že u mladých ľudí, ktorí sú naviazaní na Harryho Pottera je menšia pravdepodobnosť, že budú mať predsudky voči jedincom patriacim k menšine.

Ak si teda radi prečítate, či pozriete niečo o dobrodružstvách troch mladých čarodejníkov, zrejme ste lepším človekom ako niekto, kto ho v obľube nemá. Mimochodom, vedeli ste, že žena, ktorá stojí za zrodom jedného z najslávnejších príbehov, ktorý si získal celý svet, začínala od nuly? Bola chudobná a teraz, keď jej Harry Potter vyniesol miliardy, dobrovoľne ich darovala tým, ktorí to potrebujú.

Posted by J.K. Rowling on Donnerstag, 8. Oktober 2015

Harry Potter so svojimi priateľmi poskytujú nesmiernu inšpiráciu, učia nás, čo je to pochopenie, odvaha a rozhodnúť sa pre správnu vec. Na rozdiel od Lewisovej Narnie to však nerobia kazateľským, náboženským spôsobom, ale takým, ktorému porozumejú všetci, a ktorý je blízky srdcu.

Ďalšou zaujímavosťou je, že Rowlingovú pri písaní diela inšpirovala história a skutočné udalosti. Vedeli ste napríklad, že hlavné záporné postavy v diele, ako napríklad Smrťožrúti, boli inšpirovaní nacistami a Ku-klux-klanom? Všimnúť si to môžete napríklad na plášťoch, ktoré nosia alebo na tom, ako sú posadnutí čistotou krvi, aj keď v tomto prípade ide o čarodejníkov a o „muklov“, teda ľudí z obyčajného, nečarodejníckeho sveta. Okrem toho, dalo by sa povedať, že je to banda zbabelých pokrytcov. A podobne ako nacisti, napokon skončia porazení.

Rowlingová využíva silu alegórie na to, aby poukázala na nebezpečné prvky radikalizácie. V návrate Voldemorta vyobrazila povstanie diktátora. Na druhej strane dielo vyzdvihuje dôležitosť láskavosti a fakt, že aj ten najmenší kúsok odvahy môže byť obrovským rozdielom.

Malditos, agora também estou no instagram. Sigam: @LordVoldemortOficial http://instagram.com/lordvoldemortoficial

Posted by Lord Voldemort on Montag, 29. Dezember 2014

Dôkazom toho, že nenávisť nie je na mieste, je Hermiona, ktorá narodila rodičom z obyčajného nečarodejníckeho sveta. Na svoj vek vyniká výnimočným intelektom a statočne bojuje s predsudkami, ktorým neraz musí čeliť. Aj keď rozdiely medzi „muklami“ a čarodejníkmi sú len vymyslené, odrážajú nenávisť voči všetkému rozdielnemu, ktorá sa odohrala a odohráva aj v súčasnosti.

Ďalej nás Harry Potter naučil, že by sme nemali súdiť knihu podľa obalu. Vezmime si napríklad Hagrida, poolobra, ktorý stratil svoje čarodejnícke schopnosti a napriek tomu, že jeho zovňajšok môže pôsobiť desivo, pre Harryho je otcovskou postavou a oddaným priateľom. Aj Remus Lupin je dôkazom toho, že s ľuďmi, ktorí sú odlišní, sa nezaobchádza vždy najlepšie. Vyčlenili ho zo spoločnosti, lebo bol vlkolakom a považovali ho za nebezpečného. Aj keď sa však Remus raz za mesiac zmení na krvilačnú beštiu, je taktiež lojálnym priateľom a skvelým človekom.

Posted by Harry Potter and Hermione Granger on Montag, 7. September 2015

Ako povedal Dumbledore, naše rozhodnutia určujú, kým sme, nie naše schopnosti. Nie je teda žiadnym prekvapením, že kto videl, či čítal príbeh o mladom čarodejníkovi, je lepším človekom. Niečo z tých všetkých posolstiev predsa musíte zachytiť.

Pozri aj: Nastavuje zrkadlo modernej dobe. V týchto satirických ilustráciách sa nájde každý z nás

ladbible
Uložiť článok

Najnovšie články