Hovorí sa, že muži sú z Marsu a ženy z Venuše. To je, samozrejme, iba prirovnanie toho, aké sú si tieto dve pohlavia odlišné. Okrem fyziologických rozdielov, muži a ženy rozdeľuje aj spôsob uvažovania a myslenia. A za túto oblasť zodpovedá práve mozog. Platí ale to, že žena má „ženský“ mozog a muž má „mužský“? Prekvapivo nie a mnohí z nás máme mozog androgýnny – čiže ženský aj mužský.
V najnovšej štúdii uverejnenej v časopise Cerebral Cortex uvádzajú autori, že androgýnny mozog je niečo veľmi bežné a hlavne je to pre nás dobré, uvádza portál The Conversation.
Androgýnia je dobrá
Do existencie tejto štúdie sa v podstate vedecky ani nevedelo, či naozaj existuje androgýnny mozog. Psychologická androgýnia je spájaná s vlastnosťami ako lepšia kognitívna flexibilita, čiže mentálna schopnosť preskakovať od rôznych úloh a myšlienok, ale aj s lepšou sociálnou kompetenciou a duševným zdravím.
Ako to však súvisí s mozgom? Idú ľudia, ktorí sa správajú viac androgýnne do rozporu so svojou biologickou podstatou a robia veci, na ktoré nemajú „optimalizovaný“ mozog?
Vedci zistili, že psychologická androgýnia je spojená s menším výskytom depresií či úzkostí a tiež súvisí s vyššou kreativitou.
Vedci dlho uvažovali, aký je v skutočnosti mužský a ženský mozog rozdielny. V literatúre sa uvádza veľa rozdielov medzi týmito mozgami, no niektorí vedci zase tvrdia, že rozdiely sú veľmi malé. Jedna štúdia naznačila, že v skutočnosti je väčšina z nás niekde v spektre medzi týmito dvomi typmi mozgov.
Väčšina z nás má androgýnny mozog
Znamená to však, že ľudia, ktorí sú niekde v strede, sú viac androgýnni? Aby to vedci otestovali, skúmali mozgy takmer 10-tisíc ľudí. Skúmali prepojenia medzi rôznymi oblasťami mozgu, na základe ktorých sa dá charakterizovať, ktorý mozog je viac mužský a ktorý ženský.
Zistili, že mozgy boli skutočne rozdelené v škále naprieč celým spektrom. Približne 25 % účastníkov bolo identifikovaných ako ľudia s mužskými mozgami, 25 % ako so ženskými a 50 % ako s androgýnnymi mozgami.
Štúdia ukázala, že práve ľudia s androgýnnymi mozgami mali lepšie duševné zdravie ako tí, ktorí sa nachádzali na krajoch spektra, teda mali mozgy typické pre mužov a typické pre ženy.
Androgýnia mozgom v skutočnosti prospieva. Sme schopní sa učiť nové veci, či sa prispôsobovať meniacemu sa prostrediu okolo nás. Tieto schopnosti umožňujú lepšie pochopiť vonkajší kontext a vyvodiť optimálnu reakciu.
Prečo je to tak?
Metaanalýza 78 štúdií vykonaná na 20-tisíc ľuďoch ukazuje, že muži s typickým mužským správaním sa napríklad nespoliehajú na iných, chcú mať moc nad ženami, často trpia psychiatrickými problémami a ľahšie podľahnú návykovým látkam. Ženy so ženskými vlastnosťami zase nebývajú uplatnené na trhu práce v odboroch, kde dominujú muži a často končia ako ženy v domácnosti. To ale neznamená, že pre takých ľudí neexistuje nádej. Mozog je do istej miery premenlivý.
Je isté, že androgýnny mozog je ovplyvnený jednak geneticky, ale aj environmentálne a ich vzájomnou interakciou. Vedci sa teraz chcú zamerať na to, ako na androgýniu pôsobia rôzne environmentálne faktory, napríklad vzdelanie.
Nahlásiť chybu v článku