Ktoré jazero je najväčšie na Zemi?
Najväčším jazerom na svete je skutočne Kaspické more. Táto vodná plocha má obrovskú rozlohu a nachádza sa v uzavretom priestore - hoci ho mnohí radia medzi moria, pre svoju polohu vo vnútrozemí má tiež vlastnosti jazera. Jeho rozloha je až 1 200 km na najdlhšom mieste, pričom jeho priemerná šírka je 320 km. S hĺbkou 28,5 metra pod hladinou svetového oceánu sa tiež považuje za najhlbší bod európskeho kontinentu.
Ktorý vrch považujeme za najvyšší vrch Afriky?
Kilimandžáro, horský masív s tromi nečinnými sopkami, má 5,895 metrov nad morom - je teda najvyššou horou v Afrike. Popri tom najvyšším vrchom našej planéty je Mount Everest v čínsko-nepálskych Himalájach. Táto hora má vrchol v nadmorskej výške 8,849 metrov. Hora K2 je v prvej trojici najvyšších vrcholov sveta, pričom je len o 237 metrov nižšia.
Ktorý jaskynný systém je najdlhší na Slovensku?
Demänovský jaskynný systém patrí k jedným z najdlhších jaskynných systémov v Európe. Na dĺžku meria až 43 kilometrov, pričom len tri roky dozadu výskumníci objavili takmer pol kilometra (350 metrov) nových chodieb. Medzi najznámejšie jaskyne systému patrí Demänovská ľadová jaskyňa či Demänovská jaskyňa slobody.
Ktorá rieka je najdlhšia v Európe?
Ruská Volga je s dĺžkou 3,531 kilometrov najdlhšou riekou Európy. Pramení pri Valdajskej vrchovine a ústi v Kaspickom mori; ako sme už spomínali, v najväčšom jazere na svete. Svetovo sa však rieka radí na 18. miesto, pričom ju predbieha dokonca i niekoľko ruských riek, ktoré však nepretekajú európskou časťou krajiny.
Ktoré miesto považujeme za najsuchšie miesto na Zemi?
Pri meraní toho, aké suché nejaké miesto je, musia odborníci spočítať počet zrážok za rok. Toto číslo sa určuje v milimetroch - na Slovensku je to napríklad približne 600 až 900 milimetrov každý rok. Na rozdiel od toho však na púšti Atacama v juhoamerickom Chile nájdeme oblasti, kde ročne padne menej ako 1 až 3 milimetre. To z nej robí najsuchšie miesto na našej planéte.
Ktorý oceán je najväčší?
Najväčším (a zároveň i najhlbším) oceánom na svete je Tichý oceán. Jeho hranice siahajú od Ázie po Ameriku a Austráliu, pričom v jeho vnútri nájdeme viac ostrovov, než majú všetky ostatné oceány dohromady. Pokrýva teda viac ako 30 percent celého zemského povrchu.
Ktorá slovenská vodná nádrž je najväčšia?
Najväčšia vodná nádrž na Slovensku je Oravská priehrada. Jej stavba bola dokončená v roku 1954 - odvtedy je obľúbeným miestom pre turistov i miestne vtáctvo a živočíchov a ponúka pestrý zoznam voľnočasových aktivít od plávania či chytania rýb po jachting a vodný bicykel.
Ktorý vodopád je najvyšší vodopád na svete?
Učebnice sa v roku 2016 prepisovali znovu - tentoraz kvôli zmene prvenstva najvyššieho vodopádu na svete. Kým do tohto roku panovalo presvedčenie, že prvenstvo patrí Angelovému vodopádu vo Venezuele, skupina vedcov uskutočnila expedíciu k Tugela vodopádu a zistila, že je o 35 metrov vyšší, než sa doteraz predpokladalo. S výškou 983 metrov tak prekonal svojho predchodcu a skočil na prvom mieste.
Ktorá hora je najvyššou horou v Európe?
Pri tejto otázke je v prvom rade dôležité vysvetliť, že i samotní odborníci sa na jednoznačnej odpovedi nezhodujú. Je to kvôli tomu, že je problematické určiť, kde vlastne končia a začínajú hranice Európy. V tomto prípade preto pripadajú do úvahy hneď dve odpovede. Mont Blanc v taliansko-francúzskych Alpách sa so svojou výškou 4,809 metrov často považuje za najvyššiu horu Európy. Zároveň však môžeme prisúdiť prvenstvo i kaukazskej hore Mount Elbrus, ktorá má 5,642 metrov.
Ktorý štát či krajina je najmenší na Zemi?
Najmenším štátom na svete je mestský štát Vatikán. So svojou rozlohou 49 hektárov je len o čosi väčší než bratislavský Sad Janka Kráľa. Zároveň je posledným a jediným štátom v Európe, kde vládne absolutistická monarchia, pričom hlavou štátu je pápež František.
Nahlásiť chybu v článku