Prizvať do svojho života štvornohého miláčika má v súčasnom uponáhľanom svete množstvo výhod. Vďaka psiemu spoločníkovi budete mať viac pohybu, radosti aj pobytu na čerstvom vzduchu. Ako však ukazujú výsledky práce švédskych vedcov, pozitívny vplyv môže mať pes aj na vaše zdravie.
Ešte v roku 2017 zverejnili švédski vedci z univerzity v meste Uppsala rozsiahlu národnú štúdiu, ktorá hovorila o tom, že majitelia psov majú menšie riziko výskytu kardiovaskulárnych chorôb ako tí, ktorí štvornohého spoločníka nevlastnia.
Najnovšie sa vedci zo spomínanej univerzity zamerali na ďalšie výhody života so psom. Ich majitelia majú podstatne vyššiu šancu zotaviť sa po infarkte, či cievnej mozgovej príhode ako všetci ostatní, píšu v štúdii zverejnenej v americkom odbornom časopise Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes.
Podobne, ako pri výskume z roku 2017, aj teraz tím výskumníkov z univerzity Uppsala analyzoval záznamy z národného švédskeho zdravotníckeho registra. Konkrétne sa jednalo o záznamy 182 000 pacientov vo veku 4 -85 rokov, ktorí utrpeli infarkt v rozmedzí rokov 2001 až 2012 a 150 000 pacientov po cievnej mozgovej príhode s rovnakými kritériami.
Dva zaujímavé závery
Rozsiahla štúdia má dva zaujímavé závery. Tým prvým je, že u majiteľov psov, ktorí žijú osamote, sa ukazuje až 33% nižšie riziko úmrtia po infarkte ako u samostatne žijúcich ľudí bez psieho spoločníka. Pri pacientoch, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu platí pri rovnakom porovnávaní 27% nižšia úmrtnosť.
Nižšie riziko úmrtnosti pri kardiovaskulárnych ochoreniach majú vo všeobecnosti aj majitelia psov, ktorí nežijú v domácnosti sami a to o 15% po infarkte a 12% po mozgovej príhode. Druhým zaujímavým zistením je, že všetci majitelia psov majú štatisticky o 31% nižšiu úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia.
Nižšia úmrtnosť majiteľov psov na kardiovaskulárne ochorenia je podľa vedcov spojená najmä so zvýšenou fyzickou aktivitou, ale aj nižším výskytom depresie či osamelosti, ktoré sú s vlastníctvom psa spojené. S vyslovením kauzality sú však opatrní a kým začnú psov „predpisovať“ ako prevenciu, budú musieť závery potvrdiť ďalšími výskumami.
„Vieme, že sociálna izolácia je rizikovým faktorom zhoršeného zdravotného stavu. Predchádzajúce štúdie už ukázali, že majitelia psov zažívajú viac interakcie s inými ľuďmi,“ hovorí profesorka Tove Fall z univerzity v Uppsale v tlačovej správe a tvrdí, že pes je okrem toho skvelou motiváciou k fyzickej aktivite, ktorá je dôležitým faktorom pri rehabilitácii i duševnom zdraví.
Nahlásiť chybu v článku