Predstavte si umelo vytvorený ostrov s jediným poslaním. Vytvárať elektrickú energiu. Presne tento plán už je minimálne na papieri. Tento ostrov by mal vlastné letisko aj prístav. Vybudovaný by mohol byť v Severnom mori do roku 2050. Rozloha ostrova by bola len 6,5 kilometra štvorcového. Tento bláznivý, ale zaujímavý nápad, by bol obklopený množstvom veterných turbín. Rovnako by ste tam našli aj solárne panely. Pracovali by tam zamestnanci, ktorí by tam aj na istý čas aj žili. Najdôležitejšia informácia je, že ostrov by vytváral energiu pre 80 miliónov ľudí v Európe.
Ostrov by slúžil ako miesto pre solárne panely a obklopovali by ho polia veterných turbín. Miesto, kde by mal byť projekt vybudovaný, sa volá „Dogger Bank“. Ide o miesto v mori, kde sa hĺbka pohybuje v rozmedzí 15 až 36 metrov. Predpokladá sa, že by dokázal zásobovať 6 európskych krajín pomocou podmorských káblov. Šlo by o Anglicko, Holandsko, Dánsko, Nemecko, Nórsko a Belgicko.
Cena ostrova by sa mala pohybovať okolo sumy 1,26 miliardy EUR. To je ale iba suma za samotný ostrov. Nie sú v nej zahrnuté náklady za turbíny a podmorské káble. Celkové náklady tak zatiaľ nie sú známe. Odhadujú sa v desiatkach miliárd EUR. Celý projekt a dokumentáciu vyhotovili energetické spoločnosti z Dánska, Holandska a Nemecka. Autori tvrdia, že to možno vyzerá ako projekt z budúcnosti, ale zároveň tvrdia, že Dogger Bank je výborne miesto na výstavbu veterných turbín a predpokladajú veľmi dobrú účinnosť.
Spoločnosti tvrdia, že projekt slúži ako pomoc Európe vysporiadať sa so zvyšujúcou sa spotrebou elektrickej energie. Zároveň slúži ako prostriedok na plnenie cieľov, ktoré si stanovila Európska únia, resp. na znižovanie emisií oxidu uhličitého.
Aký je Váš názor na tento projekt? Má podľa Vás budúcnosť? V čom je budúcnosť energetiky? Podeľte sa s Vašimi názormi v komentároch.
Pozri aj: Letenky iba za 1 euro. Letecká spoločnosť Volotea spúšťa super akciu
interez.sk (LukášR), dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku