Koncom minulého roka, dlho predtým, než väčšina ľudí vôbec počula o novom koronavíruse, sa už vedci v Nemecku usilovali vyrobiť test na tento vírus, ktorý spôsoboval v centrálnej Číne nezvyčajné respiračné ochorenie.
Podarilo sa im to do polovice januára a laboratóriá naprieč krajinou boli pripravené na jeho použitie už o niekoľko týždňov neskôr, teda približne v čase, keď táto najľudnatejšia krajiny Európy zaznamenala prvý prípad nákazy. “Bolo jasné, že keď sa epidémia z Číny rozšíri, musíme začať testovať,“ uviedol Hendrik Borucki, hovorca spoločnosti Bioscientia Healthcare, ktorá prevádzkuje v Nemecku 19 laboratórií.
Rýchle konanie Nemecka ostro kontrastuje s váhaním a chybnými krokmi iných krajín
Spolu s veľkým množstvom lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti a skorými opatreniami na udržiavanie sociálnych odstupov by to mohlo vysvetľovať jednu z najzaujímavejších záhad pandémie COVID-19 a síce, prečo je miera úmrtnosti nakazených v Nemecku oveľa nižšia ako v susedných štátoch.
Čísla sú pozoruhodné: V Nemecku v stredu počet nakazených prekročil 72-tisíc, pričom zomrelo 775 ľudí. V ostrom kontraste Taliansko informovalo o takmer 106-tisíc prípadoch a vyše 12 400 obetiach, zatiaľ čo Španielsko zaregistrovalo 102-tisíc prípadov a viac než 9 000 mŕtvych. Francúzsko má štyrikrát toľko mŕtvych ako Nemecko, Veľká Británia dvakrát toľko, hoci obe krajiny majú menej infikovaných.
Existuje množstvo faktorov, ktoré tu zohrávajú rolu, experti však už dlhšie tvrdia, že rýchlym a rozsiahlym testovaním získalo Nemecko veľkú výhodu. Podľa odhadov je krajina v súčasnosti schopná uskutočniť až 500-tisíc testov za týždeň.
Nahlásiť chybu v článku