Pred niekoľkými dňami sme vás informovali o škandály u našich severných susedov. V centrálnej časti Poľska, na bitúnku v meste Lodž, totiž na mäso zabíjali aj choré zvieratá neschopné stáť na vlastných nohách. Mäso pritom označovali za neškodné a exportovali ho ďalej na trh. Podozrivé mäso môže pritom človeku spôsobiť viaceré vážne zdravotné riziká. Po prevalení kauzy v Európe rezonuje jedna hlavná otázka. Kde všade sa podozrivé hovädzie dostalo?
České ministerstvo zemědelství včera prostredníctvom sociálnych sietí informovalo o tom, že podozrivé hovädzie mäso sa zo spomínaného bitúnku dostalo do celkom šiestich krajín Európskej únie. Uvádza tiež, že podľa oznámenia poľskej veterinárnej správy malo ísť o celkom 2162 kg podozrivého mäsa. Na Slovensko malo podľa týchto informácií putovať približne 200 kg. Na český trh sa podozrivé mäso nedostalo. Podľa informácií TV Joj sa mäso dostalo aj do Francúzska, Portugalska, Estónska, Fínska, Švédska, Litvy či Maďarska.
Podozrivé mäso je aj na Slovensku
Podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR bolo podozrivé hovädzie mäso z Poľska dodané do troch slovenských prevádzok. Má ísť o prevádzku v Bardejove, Gaboltove a Bidovciach. Veterinári o tom informujú na svojom webe, hovorí tlačová správa TASR.
„V súvislosti s medializáciou spôsobu príjmu zvierat na bitúnok, zabíjania hovädzieho dobytka v Poľsku nariadila ŠVPS cielenú kontrolu zameranú na bezpečnosť chladeného a zmrazeného mäsa. Úradné kontroly sa vykonávajú v miestach určenia zásielok, veľkoobchode a ďalej na úrovni maloobchodu vrátane ambulantného predaja,“ uvádza v stanovisku ŠVPS. Oznámenie dostali cez Systém rýchleho varovania od poľských kontrolných orgánov.
Podľa informácií, ktoré uvádzajú Hospodárske noviny sa mäso z podozrivého bitúnku malo dostať aj do spoločnosti Cimbaľák Bardejov. Tá je dodávateľom výrobkov do viacerých známych obchodných reťazcov ako napríklad Kaufland, Tesco, Billa, CBA, Metro či COOP Jednota. Či sa potenciálne kontaminované mäso dostalo do ich produktov a či z takéhoto mäsa spoločnosť vlastne vyrábala, zatiaľ známe nie je.
Aktualizácia: Spoločnosť Cimbaľák Bardejov avizovala, že z podozrivého mäsa neboli vyrobené žiadne výrobky.
Vyjadrenie spoločnosti Billa:
„Spoločnosť BILLA sťahuje zo svojich predajní z preventívnych dôvodov všetky dopredávané výrobky slovenského výrobcu Cimbaľák s.r.o.. S týmto dodávateľom sme ukončili spoluprácu ešte začiatkom januára z dôvodu nízkeho predaja produktov a na našich predajniach už len dopredávame štyri druhy mäsových výrobkov. Dva druhy výrobkov obsahujú čiastočne hovädzie a bravčové mäso, v ostatných dvoch výrobkoch sa hovädzie mäso nenachádza.“
„Napriek tomu, že slovenské štátne kontrolné orgány nepotvrdili informáciu, že by hovädzie mäso vo výrobkoch spoločnosti Cimbaľák pochádzalo z medializovaných chovov z Poľska, z preventívnych dôvodov všetky dopredávané výrobky od tohto dodávateľa sťahujeme z predaja. Samozrejme, naďalej sa budeme zaujímať o informácie o vysledovateľnosti pôvodu mäsa od tohto výrobcu a o výsledkoch kontrolných orgánov budeme našich zákazníkov informovať. Produkty spoločnosti MK Food a Ladislav Cabai nemáme v ponuke.“ Potvrdila nám prostredníctvom emailu hovorkyňa spoločnosti Billa Kvetoslava Kirchnerová.
Poľsko prípad vyšetruje
Poľská polícia v súčasnosti vyšetruje bitúnok podozrivý z nelegálneho obchodu s chorým dobytkom, ktorého praktiky tajne nafilmoval reportér televízie TVN24. O škandále, ktorý v posledných dňoch otriasa Poľskom, informovala aj britská stanica BBC. Hlavný poľský veterinár Panel Niemczuk v pondelok uviedol, že reportáž, ktorú uplynulú sobotu odvysielala poľská televízia TVN24, odhaľuje „nelegálne aktivity, aké bitúnok vykonával zámerne v noci, aby sa vyhol úradnému dohľadu“.
Reportér televízie TVN24 zachytil viditeľne choré kravy, ktoré privážali v nákladných autách na bitúnok, pričom často nevedeli ani stáť na vlastných nohách. Kam po zabití odviezli ich mäso, nie je jasné. Ťažkosti s jeho vystopovaním však podnietili poľské úrady k stiahnutiu viacerých mäsových výrobkov z predaja.
O celej situácii bude ďalšie informácie poskytovať Štátna veterinárna a potravinová správa SR, ako aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Tá plánuje verejnosť a médiá informovať dnes (štvrtok) prostredníctvom tlačovej besedy. Kontaminované mäso môže po požití spôsobiť vážne zdravotné problémy ako napríklad zápal mozgových blán či zápal čriev. Slovenské úrady preto vyzývajú verejnosť aby sledovala pôvod nakupovaného hovädzieho mäsa.
Aktualizácia: Mäso skončilo aj v školských jedálňach
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná na tlačovej besede informovala o tom, že na Slovensko sa zo spomínaného bitúnku dostalo asi 300 kg podozrivého mäsa. To malo skončiť aj v reštauráciách a školských jedálňach. „Išlo o 300 kg mäsa typu gulášové čiže odrezky a pod. Mäso skončilo v reštauráciach a školských jedálňach.“ povedala Matečná. Keďže ide o odrezky konkrétne prevádzky a jedálne v ktorých mäso skončilo odhaliť nemožno.
Nahlásiť chybu v článku