Foto: Unsplash

Vedci sa snažia nájsť spôsob uspokojenia ľudí konzumujúcich mäso bez toho, aby to malo extrémny vplyv na atmosféru Zeme.

Oxid uhličitý z energie použitej na výrobu mäsa v laboratóriách sa z dlhodobého hľadiska zdá byť oveľa nebezpečnejší ako metán, ktorý poznáme v prepojení s dobytkom. Informácie publikovali vedci po uskutočnení modelovej situácie. Zároveň sa konzumácia mäsa vo svete stále zvyšuje, preto je tento problém potrebné riešiť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa doterajších záznamov agrokultúra tvorí až štvrtinu z celkového množstva skleníkových plynov v atmosfére. Ľudia, či presnejšie vedci, sa preto rozhodli hľadať alternatívne možnosti, ktoré by v konečnom dôsledku znížili túto úroveň čo najnižšie. Vplyv na to má aj fakt, že množstvo pôdy sa začalo využívať na pasenie dobytka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sébastien Bayle (@baylesebastien_limoug_oh),

Ako jednu z prípadných možnosti vnímali výrobu mäsa v laboratóriách. Niektoré firmy sa preto zamerali na vývoj laboratórií, v ktorých je možné „pestovať“ hovädzie, bravčové a hydinové mäso, ale napríklad aj morské plody. Pokusy potvrdili, že by bolo možné týmto spôsobom značne zredukovať hladinu metánu v atmosfére.

Ale tento spôsob zaobstarávania si mäsa by spôsobil výrazné veľké koncentrácie oxidu uhličitého. Zatiaľ čo metán je schopný odbúrať sa v priebehu dvanástich rokov, oxid uhličitý sa drží zubami nechtami po tisícročia. Týmto spôsobom by sme sa preto dostali akurát tak z kaluže do blata.

Vedci z Oxford Martin School sa rozhodli otestovať rôzne možnosti produkcie mäsa a tým nájsť odpoveď na to, ktorá z nich by mala najmenší dopad na fungovanie našej planéty z dlhodobého hľadiska. Výsledkom ich pátrania je krivka, ktorá zachytáva vplyvy troch rôznych plynov, neodmysliteľne prepojených s touto problematikou – oxid uhličitý, metán a oxid dusný, v priebehu tisíc rokov ľudskej existencie.

V krivke vyjadrili to, ako veľmi by ovplyvnili globálnu teplotu na základe zvyšovania a znižovania jednotlivých faktorov, ktorými sú požívanie, výroba mäsa a metóda jeho výroby. Z ich testov vyplýva, že laboratórne vytvárané mäso je spôsob, ktorý možno pokladať za najmenej ničivý a lepší ako chov dobytka. No treba sa pozrieť aj na inú stránku veci a tou je fakt, že z dlhodobého hľadiska má takéto mäso výrazne horší dopad na fungovanie atmosféry.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa #Aussie Lamb and Beef (@lambandbeef),

Jednou z oblastí, v ktorej v tejto dobe pozorujeme najvyšší nárast konzumácie mäsa je Ázia, kde vplyvom prosperujúcej ekonomiky a zvyšovania platov dochádza k nárastu dovozu mäsa až na takmer 50% z celkového svetového importu.

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články