Foto: twitter.com (CaffreyEj)

Príroda niekedy robí nepredvídateľné veci. Nezvyčajný obrovský kráter, ktorý sa pred pár dňami objavil v Brazílii, je toho dôkazom.

Sotva si vieme predstaviť zdesenie farmárov z brazílskej dedinky Coromandel, ktorí ráno objavili na svojom sójovom políčku obrovskú dieru s priemerom takmer 20 metrov. Čo sa vlastne stalo? 

Článok pokračuje pod videom ↓

V miestnych obyvateľoch to vyvolalo doslova paniku. Viac ako 28-tisíc obyvateľov vôbec nevedelo, kto alebo čo má na svedomí tento nezvyčajný jav. Padol na Zem meteorit? Vôbec nie. Vápencové podložie pod políčkami sa začalo masívne rozpadať.

Miesto, z ktorého sa vyťažilo maximum



Brazílska oblasť Minas Geralis je známa nielen aktívnym poľnohospodárstvom, v ktorom dominuje pestovanie sóje, kukurice či kávy, ktorú si možno aj vy práve vychutnávate, ale sa tu zároveň vo veľkom ťaží vápenec. Dedinka Coromandel teda nie je výnimkou. Doslova leží na vrchole vápencového pobrežia, a preto rozpadnutie podložia, z ktorého sa ťaží vo veľkom, pre geológov nie je až takým veľkým prekvapením, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Obrovskú dieru, závrt, prirovnávajú k výlevke. Podobný proces, ku ktorému dochádza pri vypúšťaní vody v umývadle, sa odohral aj na dne jamy.

Stáť pri okraji obrovského závrtu nie je nič príjemné



Brazílsky závrt vznikol v dôsledku prepadu podložia, pričom k tomuto javu dochádza v prírode čoraz častejšie. Mnohí aj v tomto vidia zdvihnutý varovný prst. Z prírody čoraz častejšie čerpáme neobnoviteľné prírodné zdroje. Tá na túto antropogénnu činnosť začína reagovať. A zvetraná zem sa jednoducho zosype do seba.

Treba však poukázať aj na to, že je veľký rozdiel v tom, kde sa tento závrt objaví. Zatiaľ čo v Japonsku sú ho schopní opraviť už za 48 hodín, obyvateľom malej dedinky bude pravdepodobne ešte zopár rokov pripomínať smutný dôsledok neutíchajúcej ťažby.

Pozri aj: 5+ tipov na to, ako z vianočného večierka neurobiť totálnu frašku

inhabitat.com
Uložiť článok

Najnovšie články