Ilustračná foto: Unsplash / By ShinRyu Forgers - Own work, CC BY-SA 4.0, Link

Masívne množstvo jadrového odpadu sa do Nemecka dostalo loďou Pacific Grebe, ktorá je na prepravu rádioaktívneho materiálu špeciálne určená.

Kým prenos odpadu do regiónu schválili príslušné orgány už v decembri 2024, do severonemeckého prístavu Nordenham v Dolnom Sasku dorazilo plavidlo až nedávno a reakcia na seba nenechala dlho čakať.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Odpad je výsledkom prepracovania palivových článkov z vyradených nemeckých jadrových elektrární, ktoré sa doposiaľ nachádzali v Sellafielde.

Sellafield je veľké viacúčelové jadrové zariadenie, ktoré sa nachádza v Spojenom kráľovstve. V zariadení odborníci dokážu prepracovať vysokoaktívny odpad, akým je vyhoreté jadrové palivo, na menej rádioaktívny odpad.

Ako informuje Interesting Engineering, masívne množstvo jadrového odpadu dorazilo do Nemecka vo vnútri zapečatených kontajnerov, ktoré prešli precíznou kontrolou už v Británii.

Vyše 100-tonové kontajnery, ktoré rozhorčili nemeckú verejnosť

Po príchode do Nemecka prešiel náklad v podobe skvapalneného odpadu, ktorý je naložený vo vyše 100-tonových kontajneroch, opätovne dôsledným meraním.

Uskladnenie v špeciálnych kontajneroch malo zabezpečiť maximálnu ochranu obyvateľstva a životného prostredia počas transportu, rovnako ako počas dočasného uskladnenia.

Ilustračná foto: Sellafield, Sellafield nuclear site from the air by Thomas Nugent, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Nemecké úrady zároveň tvrdia, že všetky bezpečnostné štandardy mali byť overené v rozsiahlych testoch ešte pred začiatkom samotného transportu.

Nemci už prevádzku reaktorov ukončili, uskladnenie odpadu je ďalší krok

Napriek tomu, príchod plavidla s jadrovým odpadom do Nemecka vyvolal v regióne veľký rozruch. Téma jadrového odpadu a jeho prítomnosti v krajine sa stretáva s nemalým odporom verejnosti a environmentalistov dlhodobo a je častým predmetom rôznych protestov.

Ilustračná foto: TASR

Ešte do roku 2011 sa prepracovaný odpad z nemeckých závodov posielal do medziskladu Gorleben v Dolnom Sasku. Po tragickej udalosti v jadrovej elektrárni vo Fukušime sa nemecká vláda rozhodla proces postupného ukončovania využívania jadrovej energie urýchliť a v roku 2023 odstavila aj svoje zvyšné elektrárne.

Prevádzka posledných troch reaktorov sa skončila 15. apríla 2023, informuje Denník E.

Proces uskladnenia jadrového odpadu je tak len ďalším krokom na ceste k dobrej budúcnosti. Nemci teraz aktívne riešia, ako si splniť povinnosť postarať sa o všetok zvyšný odpad, ktorý vznikol počas prevádzky nemeckých závodov.

Táto várka zároveň nie je poslednou, ktorá má do Nemecka doraziť, v Spojenom kráľovstve aktuálne čaká ešte jedna takáto zásielka.

Odpad sa v minulosti prevážal do závodov na prepracovanie, vrátane spomínaného Sellafieldu či francúzskeho La Hague.

Nemecká spolková spoločnosť pre likvidáciu rádioaktívneho odpadu (BGE – Bundesgesellschaft für Endlagerung) však zároveň ešte nenašla vhodné miesto pre trvalé uskladnenie.

Podobne, ako v prípade úložiska Onkalo, aj Nemci aktívne pracujú na tom, aby našli vhodnú lokalitu pre vlastné hlbinné geologické úložisko vyhoretého jadrového paliva, kam by zvyšný odpad uskladnili trvalo.

Uložiť článok

Najnovšie články