Masaker sa odohral v Idaho pri Veľkej medvedej rieke ešte v roku 1863. Za obeť padlo takmer 500 domorodcov, vďaka čomu sa toto krviprelievanie zapísalo do dejín ako jedno z najbrutálnejších na americkej pôde.
Indiánsky kmeň Šošónov si na brehoch Veľkej medvedej rieky nažíval v pokoji a mieri od nepamäti. Lovili zvieratá a ryby a robili všetko, čo bolo v ich silách, aby prežili ďalšiu tuhú a krutú zimu. Všetko sa zmenilo okolo roku 1800, keď do tejto oblasti prvýkrát zavítali Európania s cieľom získania kožušín.
Spočiatku boli vzťahy medzi domorodcami a Európanmi priateľské. Európania však chceli vždy viac a viac zlata, pozemkov a iných zdrojov, ktoré im nepatrili. Keď prekročili únosné hranice a narúšali teritórium domorodcov, začali sa nepokoje a výnimkou nebolo ani násilie.
A Grandmother keeping a watchful eye on her Granddaughter. Shoshone children were kidnapped by the Ute Indians and Spanish and sold to Mormon families. They told the families that if they did not buy them the children would be killed. pic.twitter.com/VmOsjvoSIS
— Darren P (@shoshoneelder) April 27, 2018
V tom čase sa na území Šošónov rozhodol usadiť aj Brigham Young, ktorý stál na čele skupinky Mormónov. Zdalo sa, že Young nepredstavuje hrozbu. Presadzoval totiž teóriu, že je lepšie domorodcov nakŕmiť, ako s nimi viesť vojnu. Z týchto tvrdení však ostali len pekné slová, keď príval ľudí a ubúdajúce zásoby, začínali obyvateľov okolia Veľkej medvedej rieky, poriadne trápiť. Hlad totiž takmer vždy ide ruka v ruke so strachom a hnevom.
Európania začali vnímať domorodcov ako biednych a menejcenných žobrákov, čo stupňovalo napätie. Samozrejme, nikto by nebol nadšený, keby mu niekto vpadol na územie, postupne si ho privlastňoval a správal sa k pôvodnému obyvateľstvu, ako k menejcennému. V roku 1862 sa preto náčelník kmeňa rozhodol, že už bolo všetkého dosť. Šošóni začali na Európanov a ich dobytok podnikať nájazdy.
Visiting my people who lost their lives at Bear River (Boa Ogoi) this morning. #SacredLand pic.twitter.com/KkHIeNxlgq
— Darren P (@shoshoneelder) June 12, 2018
Do nepokojov napokon musela zasiahnuť vláda. Tá rozhodla, že na miesto vyšle plukovníka Patricka Connora, aby opäť nastolil poriadok. O tom, čo presne sa stalo, koluje mnoho teórií. Niektoré tvrdia, že Šošonov varoval jeden zo starešinov. Iné zdroje hovoria, že neďaleko bol obchod s potravinami a jeho majiteľ bol priateľ Šošónov. Domorodcov pred vojakmi varoval, nie všetci však počúvali. Prežili údajne len tí, ktorí dali na rady a varovania a včas sa vytratili.
V studené ráno 29. januára v roku 1863 sa na oblohe zjavila neprirodzená para. Bol to dych vojakov mieriacich priamo k Veľkej medvedej rieke. Náčelník okamžite zvolal svojich mužov, bolo však už neskoro. Vojaci začali strieľať na všetko, čo sa pohlo. Bez milosti zabíjali mužov, ženy aj deti. Niektorí sa chceli zachrániť skokom do rieky, mrazivá voda sa však miešala s ich krvou a napokon im privodila bolestivú smrť.
I will be at the University of Utah @TannerHumCenter at 10 this morning sharing Oral History and the Bear River Massacre. Thank you for the opportunity❤️ pic.twitter.com/Nr7rgiopsy
— Darren P (@shoshoneelder) June 20, 2018
Historici uvádzajú, že išlo o najkrvavejší masaker, aký sa medzi americkými vojakmi a domorodcami odohral. Odhaduje sa, že padlo až 500 domorodcov a 24 amerických vojakov, vzhľadom na povahu informácií je však náročné určiť presný počet obetí. Dlho sa o tomto masakry vôbec nehovorilo, nezabudlo sa však na neho úplne.
V roku 1990 bolo miesto vyhlásené za národnú historickú pamiatku a v roku 2008 bola pôda opäť vrátená Šošónom.
Pozri aj: Odtínali im hlavy, uši i ruky. Tento domorodý kmeň vyvraždili Európania len kvôli ovciam
allthatisinteresting
Nahlásiť chybu v článku